fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Murowanie ścianek działowych

Zazwyczaj narzuca się łączenie ścian zrobionych wcześniej z tymi nowo stawianymi. Ściany bloków kierunkowych albo terenów wcześniej zrobionych łączy się na strzępia uciekające. (uprawnienia budowlane kontakt)

Ścianki działowe
Ścianki działowe

Rosłość takiego typu łączy złącza nie może być wyższa niż trzy metry, ponieważ osiadanie jeszcze wyższych części potrafi doprowadzić do deformacji i pękania. Ściany różnych terenów, mury środkowe z zewnętrznymi i ścianki działowe z nośnymi umieszcza się na strzępia zazębione.

Strzępia boczne służą do złączania murów środkowych z zewnętrznymi. Rosłość złącza też nie może być wyższa niż trzy metry, żeby nic nie uległo zburzeniu przez nieoczekiwane drgania. (uprawnienia budowlane 2021)

Bardziej rosłe złącza tworzy się pod postacią wpustu i wypustu. Takie złącze pozwala na pionowe ruchy złączonych ścian, ale nie umożliwia powierzchniowych obsunięć. Robi się je w każdej dylatacji konstrukcji. Aby ułatwić transport pionowy złącze uzupełnia się płytą pilśniową miękką – jeden rząd jak mamy do czynienia z murami o obszerności do 1,5 cegły, a dwa rzędy jak mamy do czynienia z murami obszernymi bardziej. Różnicą są tylko ścianki z kafli gipsowych „Promonta”, jakie da się umieszczać na sucho i dopiero wtedy po rozmieszczeniu spoiny zapełnia się zaprawą przy użyciu pompki.

Ścianka

Ściankę trasujemy na podłodze i murach, a potem umiejscawia się ościeżnice drzwiowe. W mury betonowe umieszcza się pistoletem cztery trzpienie na rosłości pięter. Pierwszy rząd kafli umieszcza się wgłębieniami w dół i mocuje w murach bocznych. Na tym rzędzie na sucho kładziemy kolejną. Po wypionowaniu i umocowaniu całej ścianki, szpachluje się złącza, zostawiając na górze luki wlotowe, do jakich umieszcza się zaprawę z czystego gipsu o stosunku W/G = 1. Takie kafelki da się też umieszczać na zaprawie gipsowej bezpośrednio. Umieszczanie ościeżnic musi być wykonane niezmiernie dokładnie, bo nagminne ruszanie skrzydeł drzwiowych oraz okiennych sprawia, że wypadają one z zawiasów. (uprawnienia budowlane program)

Można je umieszczać w tym samym czasie co mury, lub dopiero na sam koniec. Na koniec robi się to w przypadku ścian bardziej obszernych.

Podział

Podział zrobiony jedynie patrząc na rzut poziomy konstrukcji sprawia, że w piwnicach, gdzie ściany są obszerniejsze, zespół nie ukończy roboty przed pauzą i będzie trzeba modyfikować teren podczas roboty. Stanie się to też w przypadku wyższych kondygnacji, gdzie ściany zwykle są cieniutkie. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Z takich powodów ustala się również plan organizacyjny robót murarskich o terenach zmiennych, czyli dla rozbieżnych pięter, o różnych obszernościach murów. Potrzebuje to ogromnego nakładu pracy architekta i tylko przyniesie zysk, w sytuacji, gdy jest to konstrukcja powtarzalna. Łatwiejsze jest w miarę niwelowania obszerności murów, sterowanie części zespołów do umieszczania ścianek działowych na niższych piętrach. Po stworzeniu zespołu, wylicza się wymagane materiały i narzędzie przewozowe.

Obrys

Po określeniu obrysu konstrukcji i wskazaniu przy użyciu pionu miejsc załamań, określa się poprzez umiejscowienie w tych punktach na dole wykopu kamieni naturalnych i cegieł. Wśród tak wskazanych miejsc napręża się sznur. (program egzaminu na uprawnienia) Jak fundament ma zostać zrobiony z kamieni naturalnych, łamanych czy otoczaków, startowy rząd rozmieszcza się wprost na ziemi i umieszcza ubijakiem w ziemię. Podczas murowania fundamentu z cegieł pracownik musi zadbać, żeby umieścić je w ziemie tak, żeby mocno do niego przystawały. Kolejne rzędy ław oraz murów fundamentowych umieszcza się identycznie jak w ścianach ponad ziemią. Przewody dymowe oraz wentylacyjne w murach muszą zostać murowane z pamiętaniem o regułach wiązania na pełne spoiny, z pamiętaniem o nieprzepuszczalności przegród między-przewodowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przeprowadzenie przewodu bardzo upraszczają pudełka o przekroju przewodu, jakie podnosi się analogicznie co do rosłości ścian. Chronią one przed wypływaniem zaprawy do środka przewodu, co skończyłoby się jego zniszczeniem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com