fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym jest samodzielna funkcja techniczna?

Samodzielna funkcja techniczna w budownictwie przysługuje wyłącznie takiej osobie, która posiada uprawnienia budowlane. Sprawując taką funkcję odpowiada się za profesjonalną ocenę zjawisk technicznych a także za samodzielne rozwiązywanie kwestii technicznych, architektonicznych i techniczno-organizacyjnych. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Rodzaje zadań w ramach samodzielnych funkcji technicznych

Wspomniane wyżej obowiązki dotyczą przede wszystkim wszelkich prac powiązanych z projektowaniem. W ten sposób samodzielna funkcja techniczna może przybrać kształt sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych. Z uprawnieniami budowlanymi możemy również sprawować nadzór autorski lub kontrolę techniczną albo być kierownikiem budowy czy prac budowlanych. Ponadto pełniąc samodzielną funkcję techniczną możemy pełnić kontrolę techniczną wytwarzania konstrukcyjnych elementów budowlanych. Kontrolę techniczną można też sprawować nad utrzymaniem obiektu budowlanego. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Samodzielna funkcja techniczna – jak mogę ją sprawować?

Jak już zostało wspomniane na początku wpisu, aby pełnić wybraną funkcję techniczną, należy posiadać uprawnienia budowlane. Nie jest to jednak jedyny warunek, a jeden z kilku. Oprócz decyzji o nadaniu nam uprawnień, którą wydaje organ samorządu zawodowego, potrzebujemy mieć odpowiednie wykształcenie techniczne. Ponadto nie obędzie się bez praktyki zawodowej. Oczywiście musi ona być dopasowana nie tylko do naszej specjalności, ale i do rodzaju uprawnień oraz pozostałych wymagań. Z drugiej jednak strony, gdybyśmy nie posiadali odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, nie otrzymalibyśmy samych uprawnień budowlanych. Warto jednak wiedzieć, co konkretnie jest nam potrzebne. Poza tym same kwalifikacje do samodzielnych funkcji technicznych można też uzyskać posiadając właściwe kwalifikacje zawodowe. Są one określone w przepisach odrębnych. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Odpowiedzialność zawodowa

Każda samodzielna funkcja techniczna niesie za sobą odpowiedzialność zawodową. Każdy kto ją sprawuje zobowiązuje się do rzetelnego i starannego wykonywania swojej pracy, oczywiście w zgodzie z przepisami i  posiadaną wiedzą techniczną. Równie ważne jest podporządkowanie się przepisom BHP i właściwa organizacja pracy. Odpowiedzialność zawodową orzeka się, gdy osoba wykonująca samodzielną funkcję techniczną dopuściła się wykroczeń określanych w przepisach. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com