fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dwie opcje rusztowania

Rusztowanie bywa przywożone w dwóch opcjach: jako rusztowanie wiszące, zestawione z dwóch segmentów, bez bądź z wyciągiem do tworzyw. Wieże wyciągowe robi się jedno albo dwuklatkowe. Płaszczyzna wieży musi zostać zrobiona z krawędziaków sosnowych o średnicy 14×14 bądź 16x16cm. W rogach płaszczyzny umieszcza się dwa stojaki też z krawędziaków sosnowych przed chwilą wspomnianych. Stojaki warto zestawić ze sobą na zakład i sprawić, że będą solidniejsze klamrami. (uprawnienia budowlane kontakt) Stojaki w rogach warto usztywniać deskami sosnowymi obszerności 38mm dostawionymi do zewnętrznej strony około co 2,3m i tężnikami krzyżowymi z  identycznych materiałów.

Rusztowania
Rusztowania

Wieże wyciągowe

Aby uchronić wieże przed wiatrem umieszcza się ją stalowymi linami albo prętami umieszczonymi w podstawie. Nie patrząc na to warto dostawić do stojaków od środka poziome bale o obszerności 50mm. (uprawnienia budowlane 2021) Bale to muszą zostać dostawione z dwóch rozbieżnych kierunków w odległościach co dwa albo dwa i pół metra. Wieże wyciągowe warto robić od razu na pełną rosłość , około 2,3m powyżej rosłości obiektu. Stojaki na rosłość są tak zestawione, że złącza różnych gałęzi wystają na rozbieżnych wysokościach. W odległości co około 1.5m stojaki muszą zostać zestawione poziomymi rurami, podczas czego na dwóch przeciwległych bokach umieszcza się dwie rury, a na reszcie pojedyncze. Wszystkie miejsca wśród poziomymi zestawieniami warto usztywniać. (uprawnienia budowlane program) Kolumny wieży umieszcza się na podkładkach z blachy obszerności 10mm. Te podkładki dostawia się na podwalinie dzięki śrubom i hakom. Do wieży stalowej wykorzystuje się takich części z drewna:

-deski poniżej prowadnicę klatki,

-podwalinę,

-belki utrzymujące belkę nośną, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-kolumnę boczną długości 1.5m do umieszczenia wspornika z liny nośnej.

Rusztowania wiszące

Ostatnimi czasy o wiele częściej zamiast rusztowań wiszących z drewna używa się stalowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Do rusztowań takiego typu zalicza się rusztowanie wiszące stalowe rodzaju RW-2. Zestawia się ono z dwóch wciągarek korbowych, na jakich zawiesza się pomost roboczy o mocnej ramie z balustradą prosto zdejmowaną w sytuacji przewozu. Wciągarki są zaopatrzone w podwójny samojezdny mechanizm zapadkowy, co zapewnia bezpieczeństwo. Zadania unoszenia i zniżania pomostu nie potrzebują dużego wysiłku i prędko idą. Dwie belki przewiązane drutami rozporowymi i obciążone balastem typowym robią zawieszenie rusztowania. Wytwarzane bywają różne typy zawieszeń. Liny posiadają ogromny współczynnik bezpieczeństwa i na końcu posiadają zaczepy bardzo dobrej jakości. Ważne informacje: maksymalne obciążenie pomostu to 300 kg, rosłość podnoszenia do 23m, szybkość unoszenia 1.5-2.2m/min, siła na korbie wciągarki to 15kg, masa wciągarki 30kg, przekrój liny nośnej to 8.8mm.

Zdejmowanie rusztowań

Pierwszym zadaniem podczas zdejmowania rusztowań bywa rozmieszczenie kolejności zadań rozbiórkowych. Kolejność tę zarządza kierownik prac wraz z majstrem nadzorującym robotę ekip. Zdejmowanie rusztowań stojakowych zaczyna się od likwidacji balustrady bortnicy i krzyżulców z najwyższego pomostu. (program egzaminu na uprawnienia) Potem rozbiera się pomost, likwiduje leżnie oraz schodnie. Każde części zniża się na linach dzięki krążkom. Rozbiórkę rusztowań drabinowych zaczyna się od likwidacji krzyżulców oraz balustrad, później rozbiera się pomost i zniża go na dół, by podczas rozbiórki od góry obiektu był on pomostem ochronnym. Kiedy oba pomosty są już poniżej zestawienia drabin, zawiązuje się górne drabiny linami wypuszczonymi z dwóch wyższych pięter obiektu, wyjmuje się kliny oraz jarzma zestawiające końcówki drabin, a potem dzięki linom zniża się drabiny na dół. Podczas prac rozbiórkowych rusztowań wiszących zaczyna się od spuszczenia na ziemię kosza, potem wciąga się wysuwnicę na poddasze albo dach i dzięki krawędziakowi spuszcza się liny rusztowania do kosza. Potem opuszcza się wysuwnicę. Po zakończeniu prac rozbiórkowych każdą część trzeba dokładnie umyć, posegregować i rozmieścić w stosy. Liny warto osuszyć, doprowadzić do porządku i zwinąć w kręgi. Stalowe liny oraz reszta części rusztowań warto posmarować smarem, by uchronić je przed rdzą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com