fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rola belki podporęczowej

Rola belki podporęczowej to transport mas pionowych, poziomych oraz punktów idących z poręczy na kafle chodnika oraz pozwolenie na ugruntowanie poręczy w kaflu chodnika. Przez pierwszą rolę belka podporęczowa musi posiadać rozmiary idealne dla zapewnienia doczepności drutów uzbrojenia kafli chodnika zakończonych w tej właśnie belce. Druga rola sprawia, że rozmiary belki muszą być idealnie duże, aby dało się zakotwić druty pionowe poręczy. Przez to również średnica belek musi odpowiednie rozmiary. Bywają to rozmiary równające się założeniu, iż belka ta trzyma poręcz stalową, jakiej kolumny bywają najobszerniejszymi częściami i mają rozpiętość 8cm. (uprawnienia budowlane kontakt) Dla ugruntowania lepiej poręczy belka podporęczowa musi wystawać chociaż o 12cm poza zewnętrzny brzeg poręczy i posiadać rosłość nie niższą od 24cm, rozpiętość tej belki nie może być niższa od 26cm. W niższej płaszczyźnie belki umieszcza się wnękę jaka ma uchronić przed przeciekaniem wody. (uprawnienia budowlane 2021) Wystarcza do tego ułożenie na deskowaniu cienkiej listwy z drewna.

Role różnych belek
Role różnych belek

Typy pomostów o dwóch pasmach ruchu

Średnica pomostu zrobiona bywa z kafla prostokątnego pod drogą i dwóch kafli podchodnikowych pojawiających się wspornikowo z kafla drogi. W pomoście tym nie widać belek centralnych, poprzecznie ani podłużnie nadprogramowych. (akty prawne uprawnienia budowlane) Przez zgrupowanie uzbrojenia w kaflu chodnika pod poręczą dla jej ugruntowania i w krawężniku dla zakotwienia uzbrojenia kafla chodnikowego, elementy te to belka podporęczowa i podkrawężnikowa. Patrząc na metodę wsparcia kafla czy zestawienia kafla z podporami, średnica może być niezmienna albo zmienna. Pomosty kaflowe to najłatwiejsze konstrukcje przez swoją formę, typ deskowania, uzbrojenia i prostotę betonowania. Jedynym minusem pomostów kaflowych bywa wielka masa. Przez to zakres ich używania bywa ograniczony do takich szerokości, przy jakich masa budowli nie powiększa za bardzo finansów części centralnych albo podpór. (uprawnienia budowlane program)

Role belek centralnych

Rolą belek centralnych bywa transport masy osobistej każdego elementu pomostu na podpory. Bywają to takie siły:

-siły skupione, transportowane przez poprzecznice na podłużnice,

-partia sił transportowanych od razu na kafle drogi na podłużnice, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-masa osobista i masy kafli chodnika i poręczy.

Obliczenia statyczne 

W liczbach statycznych nie rozpatrujemy jednak taką metodą sił działających na belki centralne, ale zakładamy, ze na te belki padają faktyczne elementy masy osobistej pełnego przęsła równo wyłożonego przy belkach i obciążeniach tak, jak gdyby działały one od razy na belki centralne. Rachunek pokazuje, że różnice wśród rezultatów tych liczb są nieważne i że łatwość innej metody określania sił padających na belki centralne uzasadnia tą metodę ich określenia. Rolą kafli chodnikowych bywa transport masy osobistej i masy poręczy i chodników na belki centralne. Rolą belek krawężnikowych bywa:

-transport sił z kafli chodnika na kafle pod drogą,

-transport uderzeń bocznych kół aut, jakie jadą po drodze,

-pozwolenie na odpowiednie umieszczenie uzbrojenia kafli chodnika i kafli jezdni w sytuacji rozmieszczenia kafla chodnika nie w poziomie kafla pod drogą.

Ze względu na pierwszą rolę belka krawężnikowa musi posiadać rozpiętość nie niższą od obszerności kafla chodnika w jej ugruntowaniu. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com