fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zieleń ochronna

Zadaniem zieleni ochronnej jest zabezpieczenie pracowników, którzy znaleźli zatrudnienie w zakładzie przemysłowym (uprawnienia budowlane 2021). Kolejnymi osobami, które korzystają z takiego zabezpieczenia są mieszkańcy osiedli, które znajdują się w pobliżu zakładu. Zieleń ochronna chroni przed szkodliwym działaniem wyziewów oraz pyłów. Oprócz tego maskuje ona zakład.

Rodzaje zieleni
Rodzaje zieleni

Im więcej zieleni w postaci pasów, tym trudniejsze jest przenikanie gazów na teren osiedla. Konieczne jest także, żeby uważać, żeby na terenie zakładu lub w jego pobliżu w miejscach osłoniętych nie powstawały skupiska gazów. Przerzedzenie drzew to dobre rozwiązanie, żeby stworzyć przewiew w odpowiednich miejscach.

Zieleń ochronna jest przedłużeniem zieleni, która znajduje się dookoła zakładu przemysłowego. Żeby dobrze pełniła funkcję maskowania zakładu, to powinna mieć nieregularne zarysy. W sytuacji, kiedy budynki są umiejscowione na terenie zakładu w sposób regularny, to zieleń powinno się zasadzić w ten sposób, żeby zatrzeć tego typu regularność.

Zieleń ozdobna

Zieleń ozdobna pełni funkcję swego rodzaju wypełnień pustych przestrzeni pomiędzy budynkami. Może mieć ona regularne zarysy. Najczęściej umiejscawia się ją przy wejściu do zakładu, a także w miejscach, które są przeznaczone do wypoczynku. Zieleń ozdobna pozwala na zarówno odpoczynek fizyczny, jak i psychiczny (testy 2021 uprawnienia).

W związku z tym wybrana zieleń powinna kontrastować z charakterystyką danego zakładu przemysłowego. W przypadku, kiedy praca odbywa się tam, gdzie jest silne oświetlenie lub jest duży hałas, to idealną zielenią dla odpoczynku będzie ta, która:

– daje cień i ciszę,

– ma spokojną formę oraz kolor.

W sytuacji, kiedy praca nie należy do dynamicznych prac, to zieleń powinna być kolorowa i urozmaicona w formie. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, kiedy sporo osób wykonuje pracę w tym samym otoczeniu. Wówczas odpoczynek powinien zapewniać samotność. Odwrotnie jest wtedy, kiedy człowiek wykonuje daną pracę sam. Wtedy odpoczynek powinien być zbiorowy. Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że wypoczynek powinien być zróżnicowany, jest różnica wieku.

Należy zadbać o to, żeby na terenie zakładu znalazły się zaciszne miejsca z ławkami. Powinny one być zacienione i znajdować się z daleka od miejsca pracy, dróg komunikacyjnych. Oprócz tego warto dopilnować, żeby były miejsca do zbiorowego wypoczynku i zabaw (czyli boiska do różnych gier grupowych). Miejscem wypoczynku może być również rzeka czy staw, jeżeli znajdują się one na terenie zakładu.

Zieleń regularna

Zieleń regularną można spotkać przy obsadzaniu drzewami ciągów komunikacyjnych (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). To, jaki sposób zazielenienia dróg zostanie wybrany, zależy od ich przeznaczenia. Zadaniem zazieleniania dróg transportowych (czyli samochodowych oraz kolejowych) jest zabezpieczenie terenu obok przed:

– kurzem,

– gazami spalinowymi,

– hałasem.

Można to zrobić na wiele sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest posadzenie rzędów drzew po obu stronach drogi. W momencie, kiedy niezbędna jest większa szczelność, to można wykorzystać po minimum dwa rzędy drzew i rzędy kwiatów.

Powinno się ograniczyć sadzenie drzew na skrzyżowaniach dróg czy zakrętach. Warto je wtedy zastąpić krzewami, dzięki którym będzie o wiele lepsza widoczność. W przypadku dróg dla ruchu pieszego, to można wybrać, czy obsadzi się ją drzewami, krzewami czy zestawieniem drzew, krzewów i trawników. Drzewa pozwolą na uzyskanie cienia. Szerokość chodników zależna jest od natężenia ruchu.

To, jak będą rozstawione rzędy drzew są zależna od długości prostych odcinków drogi. W sytuacji, kiedy są długie odcinki, to sprawiają one wrażenie korytarzy. Dodatkowo należy robić przerwy co 80-100 m w przypadku chodników, które są dłuższe i są obsadzone z obu stron drzewami. Oprócz tego należy poszerzyć chodnik, żeby można było ustawić ławki, rzeźby i inne akcenty architektoniczne.

Zieleń użytkowa

Zieleń użytkowa znajduje zastosowanie w różnych warunkach. Można ją wykorzystać np. w przypadku, gdy zakład przemysłowy umiejscowiony jest na nierównym terenie, na którym występują znaczne różnice poziomów. Dodatkowym utrudnieniem może być umiejscowienie w okolicy jezior, rzek i strumieni (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). W tej sytuacji skarpy i brzegi wód należy zabezpieczyć obsadzając je odpowiednią zielenią: drzewami, krzewami czy trawą.

W przypadku wolnych terenów, które nie są zajęta pod budowę z różnych względów, należy wykorzystać na trawniki, sady lub ogródki działkowe. Kiedy powierzchnie nie są zbyt duże, to należy na nich posadzić zieleń jednego rodzaju. Jeżeli powierzchnie są duże, to teren powinno się przekształcić w park czy sad i wykonać ścieżki.

Zieleń różna

Zieleń różna to są różne zielenie ozdobne, które:

– znajdują się na ściankach oporowych,

– są pnączami na ścianach szczytowych,

– są kwietnikami na tarasach czy balkonach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com