fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Rodzaje i skład tynku budowlanego

Tradycyjne rodzaje tynków wykonuje się jako tynki jednowarstwowe, dwuwarstwowe, a także jako trójwarstwowe. Patrząc na miejsce, w jakich się je stosuje można wyróżnić tynk wewnętrzny oraz tynk zewnętrzny, a pod względem jakości oraz techniki wyróżnia się tynk zwykły, szlachetny, specjalny bądź z plastycznych zapraw. Patrząc na to, jak wykonuje się tynk rozróżnia się tynki położone ręcznie i mechanicznie. Rodzaj materiału, który użyto do tynku pozwala wyróżnić tynki wapienne, cementowe, cementowo – wapienne czy tynki gipsowe. (uprawnienia budowlane kontakt)

Rodzaje i skład tynku budowlanego
Rodzaje i skład tynku budowlanego

Skład tynku

Tynk posiada swój określony skład, do którego zalicza się spoiwo, kruszywo, wodę dodatki oraz domieszki. Spoiwem jest materiał, który miesza się z wodą albo inną ciekłą substancją. W związku z atmosferycznymi gazami wiążą się także inne materiały i w konsekwencji powstaje stałe ciało. Kruszywo stanowi sypki materiał o organicznym albo mineralnym pochodzeniu. Stosuje się je przede wszystkim do produkowania budowlanych zapraw, budowy dróg oraz do betonu. Woda jest tutaj podstawowym składnikiem, który pozwala na zajście procesu wiązania i w dalszym etapie wpływa na twardnienie zaprawy. Dodatek w tynku to materiał zastosowany po to, aby nadać określone właściwości dla świeżo zarobionej bądź stwardniałej już zaprawy. Domieszką jest natomiast materiał, jaki dodaje się do zaprawy w bardzo małej ilości, który ma poprawić dane właściwości w zaprawie. (uprawnienia budowlane 2022)

Świeża i stwardniała zaprawa

Świeża zaprawa to taka, która została całkowicie wymieszania i jest ona przygotowana do zastosowania. Taki rodzaj zaprawy jest mieszaniną spoiwa, wody, kruszywa, domieszek i dodatków. Mówiąc o stwardniałej zaprawie, jest to tynkarska zaprawa, która ma już zakończony okres związany z dojrzewaniem i twardnieniem. Umownie przyjęto, że zaprawy, które opierają się na mineralnych spoiwach dojrzewają i twardnieją w czasie wynoszącym 28 dni. Takim spoiwem mineralnym może być np. cement. (uprawnienia budowlane program) 

Rodzaje tynków

Powszechnie wyróżnia się wiele rodzajów tynku, które różnią się w zależności od ich produkcji, składu czy przeznaczenia.  (program egzaminu na uprawnienia)  Mając na uwadze miejsce produkcji wyróżnia się tynki gotowe w produkcyjnym zakładzie, półgotowe i tynki, które przygotowuje się na placu budowy. Wbudowując tynk w obiekt można wyróżnić na tej podstawie tynk wewnętrzny – na ściany i sufity, oraz zewnętrzny – na elewacje. Patrząc pod kątem spoiwa, jakie zostało użyte w tynku wyróżnia się tynki akrylowe, silikatowe, polimerowe, silikonowe i tynki mineralne. Istnieje też tynk zwykły, specjalny i szlachetny, na którego wpływa rodzaj faktury oraz ilość zastosowanych warstw. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Dodatkowe funkcje, jakie spełnia niekiedy tynk pozwala wyróżnić tynk ochronny, renowacyjny, a także tynk cienkościenny. Użytkowe właściwości zaprawy, jaką jest tynk wyróżnia tynk w z przyczepnością do podłoża, wytrzymałością na ściskania, kapilarnym podciąganiem wody oraz z absorpcją wody. Jak widać, istnieje na rynku budowlanym wiele rodzajów tynku. Przed rozpoczęciem prac należy szczegółowo określić, czemu ma służyć tynk i na tej podstawie wybrać ten odpowiedni.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com