fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podział robót na budowlach

Roboty budowlane, które mają miejsce w budynkach murowanych, monolitycznych, a także w tych, które są wznoszone z prefabrykatów, można podzielić na dwie grupy robót:

– stanu surowego,

– wykończeniowe (programy do uprawnień architektonicznych).

Budynek ma stan surowy wtedy, kiedy wykona się:

– fundamenty,

– ściany,

– stropy,

– schody,

– kominy,

– dach z pokryciem i obróbkami blacharskimi.

Roboty na budowlach
Roboty na budowlach

Robotami wykończeniowymi w budynkach są:

a) stolarka budowlana:

– drzwi,

– okna,

– bramy,

– meble wbudowane,

b) tynki wewnętrzne i zewnętrzne,

c) okładziny ścian,

d) podłogi i posadzki,

e) instalacje:

– wodociągowo-kanalizacyjne,

– centralnego ogrzewania,

– ciepłej wody,

– gazowe,

– elektryczne,

– telefoniczne,

f) ślusarka budowlana:

– okucia,

– balustrady,

– kraty.

Roboty wykończeniowe wymagają dużego nakładu pracy (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne). Wykonanie ich dopiero wtedy, kiedy będzie ukończony stan surowy doprowadza do przedłużenia cyklu.

W przypadku budynków wysokich na dolnych kondygnacjach można wykonywać część robót wykończeniowych już na etapie wznoszenia budynku. Pozwala to na przyspieszenie terminu zakończenia budowy. Kolejnym krokiem na przyspieszenie jest zmechanizowanie robót wykończeniowych. Jednak najbardziej skuteczniejszym sposobem na przyspieszenie byłoby wznoszenie budynków z prefabrykatów ściennych z gotową fakturą wewnętrzną i zewnętrzną oraz osadzoną, oszkloną i pomalowaną stolarką okienną i drzwiową.

W przypadku budynków z prefabrykatów wielkowymiarowych oraz monolitycznych wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania instalacji sanitarnych. Ma to formę prefabrykowanych węzłów sanitarnych bądź gotowych kabin sanitarnych.

Roboty wykończeniowe w budynkach, które są montowane z maksymalnie wykończonych prefabrykatów ograniczają się do:

– wykończenia powierzchni złączy,

– ułożenia podłóg,

– przyklejenia listew przypodłogowych,

– malowania lub tapetowania.

W przypadku budów, które wykonuje się innymi metodami, należy wprowadzić jak najwięcej zmechanizowanych robót wykończeniowych. Roboty wykończeniowe z reguły wykonują firmy specjalistyczne.

Okna, drzwi i bramy

Głównym zadaniem drzwi jest umożliwienie konstrukcji pomiędzy pomieszczaniami, a także ich odpowiednie zabezpieczenie. Czasami zdarza się tak, że drzwi, które są w budynku częściowo spełniają zadanie okien (informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne). Idealnym przykładem są np. drzwi balkonowe.

W zależności od tego, do czego jest przeznaczony budynek lub pomieszczenia okna, to drzwi, okna i bramy mogą być przegrodami:

– cieplnymi,

– akustycznymi,

– wzrokowymi.

Okna, drzwi i bramy mogą mieć różne konstrukcje, kształty czy wymiary. Wszystko jest stypizowane pod kątem konstrukcji, typów i wymiarów. Dodatkowo są one ujęte w normach i katalogach. Zgodnie z tymi wszystkimi informacjami produkuje się okna, drzwi i bramy w sposób masowy przez przemysł państwowy i spółdzielczy. Okna nietypowe stosuje się z reguły wyłącznie w budynkach monumentalnych i zabytkowych.

W budynkach przemysłowych wykorzystuje się okna, które mają większe płaszczyzny niż w przypadku okien w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Z tego też powodu produkuje się je najczęściej ze stali lub żelbetu. Stypizowane pod kątem wymiarów są okna stalowe i żelbetowe. Z kolei rozwiązania konstrukcyjne są stypizowane w mniejszym stopniu.

Okna, drzwi i bramy wewnętrzne i zewnętrzne są częścią stolarki budowlanej. Spowodowane to jest tym, że w większości wykonuje się je z drewna. Najlepszym drewnem, z którego można zrobić okna, drzwi i bramy jest drewno sosnowe. Twarde drewno, takie jak dębowe czy bukowe, ma tendencję do pęcznienia pod wpływem wilgoci. Poza tym jest to drogie drewno. Z kolei drewno świerkowe pęka w okresie letnim.

Drewno nie jest jedynym materiałem, z którego można coś zrobić (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Wykorzystuje się również:

– stal,

– beton,

– stopy aluminiowe,

– tworzywa sztuczne,

– materiały łączone, np. stal i drewno czy stal i tworzywa sztuczne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com