fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czy to nie to samo?

Mogłoby się wydawać, że przewody i kable elektryczne to jedno i to samo. Nic bardziej mylnego. Kabel elektryczny nie tworzy obwodu elektrycznego wykorzystywanego do przesyłania energii elektrycznej. Przewód już tak. Przewody wykonuje się z materiałów odznaczających się wysokim przewodzeniem prądu. Są to najczęściej „żyły” wykonane z aluminium lub miedzi. Przewód elektryczny może przybrać postać drutu, linki lub szynoprzewodu. (uprawnienia architektoniczne) (programy do uprawnień architektonicznych)

Przewody i kable elektryczne – różnice

We wnętrzach budynków wykorzystuje się przewody izolowane, którymi są kable elektryczne. Na zewnątrz prąd przesyła się przewodami pozbawionymi izolacji zewnętrznej, ponieważ rolę izolatora obejmuje powietrze. Nie jest to jednak jedyna różnica. Kabel przyjmuje postać jedno lub kilkużyłowego przewodu, który ma współdzieloną powłokę – izolację. Ma ona chronić rdzeń przed działaniem wilgoci a także innych substancji, które mogłyby mieć zły wpływ. Dodatkowo izolacja zabezpiecza przed uszkodzeniami fizycznymi a przede wszystkim przed porażeniem osób znajdujących się w pobliżu. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Przewody i kable elektryczne a źródła prądu

Innym rodzajem kabla elektrycznego o którym warto wspomnieć osobno jest kabel światłowodowy. To rodzaj izolowanego przewodu posiadającego jeden lub więcej włókien szklanych. Dzięki ich obecności można przesyłać impulsy światła z taką prędkością, jakiej nie osiągniętoby przy zwykłym okablowaniu. Generalnie kable i wszystkie inne przewody są używane do łączenia źródeł prądu (na przykład elektrowni) z odbiornikami. Okablowanie przybiera postać struktury do przesyłu energii elektrycznej. Nowoczesne instalacje przesyłają w ten sposób informacje w formacie cyfrowym. Oczywiście do połączenia, zamocowania i osłony instalacji jest niezbędny osprzęt elektrotechniczny. W jego skład wchodzi zbiór elementów o zmiennej konstrukcji, dostosowany do sposobu położenia nieizolowanych elementów instalacji elektrycznej. (testy uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com