fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tworzenie murów

Tworzenie murów przebiega tak:

Kamienie sztuczne bądź naturalne przecina się i zanurza w wodzie, kolejno rozsmarowuje się zaprawę, odpowiednio muruje i czasami przeprowadza się jeśli są wymagane zadania końcowe, takie jak obróbka spoin licowych czy chronienie muru przed zimnem. Przewóz kamieni oraz zaprawy do murarza zwykle wykonuje się za pomocą taczek. Pomocnicy, albo wyspecjalizowany zespół, ładują taczki w miejscu obróbki zaprawy, przy kozłach albo pryzmach kamieni i umieszczają wypełnione taczki na pomost podnośnika, jaki ustawia je na właściwą wysokość. (uprawnienia budowlane kontakt)

Przebieg stawiania murów
Przebieg stawiania murów

Podnośnik typu słupowego jest wytwarzany w Polsce na patencie szwedzkim, posiada rosłość do 150 kilometrów, a unieść potrafi nawet do 6 kN. Ładunek jest unoszony z szybkością 0,65 m/s. Słup zrobiony jest z półtora metrowych członów, ważących 118 kilogramów, jakie zakłada się w miarę stawiania konstrukcji, które jest w pełni wykonana z metalu. (uprawnienia budowlane 2021)

Podnośnik

Jak podnośnik będzie używany do przewozu zaprawy czy masy betonowej, da się zamiast pomostu  zaopatrzyć go w odpowiednią skrzynkę. Podczas stawiania wysokich konstrukcji, używa się też podnośników ale typu towarowo-osobowych, żeby robotnicy byli w stanie ich użyć. Je też wytwarza się na patencie szwedzkim. Potrafią unieść od 10 do 20 kN na wysokość od 50 do 150 metrów. (uprawnienia budowlane program)

Taczki z pomostu podnośnika zabierają pomocnicy i transportują je do murarzy. Kamieni z taczek się nie wysypuje w nieładzie, tylko rozkłada się w symetryczne kozły albo pryzmy. To z pewnością uprości robotę murarzom i zabezpieczy go przed obtarciem dłoni od spadających kamieni.

Na budowach, gdzie dużą rolę spełniają żurawie, cegły są umieszczane w skrzyniach, jakie z łatwością da się transportować do murarza. Skrzynie posiadają dno, które da się wyjmować i zakładać ponownie. Umieszcza się nad nimi pryzmę czy kozioł kamieni, rusza się koszem skrzyni i doczepia do niego dno. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Murarze

Murarze głównie używają miarki z drewna, jaką można w miarę potrzeby złożyć, mierzącą jeden lub dwa metry. Bardziej odległe odstępy odmierzane są rozwijaną taśmą stalową bądź płócienną, mierzącą od dziesięciu do dwudziestu pięciu metrów. Z racji tego, że grubość spoin potrafi pozostać nieokreślona w przedziale kilku milimetrów, unosząc mur z kamieni prostopadłościennych w prosty sposób da się odejść od rzędów muru. (uprawnienia budowlane program)

Niweluje to udźwig i niszczy estetykę murów nieotynkowanych. Żeby to się nie stało, na stykach tworzonej ściany umiejscawia się linie, na jakich określa się obszerność różnych rzędów mur. Takie linie to warstwomierze.  Pudełko murarskie jest potrzebne do składowania zaprawy na stanowisku pracy murarza. Tworzy się transportujące pudełka z drewna, albo jak chcemy ułatwić murarzowi pracę, żeby ciągle się nie schylał, tworzy się pudełka na nóżkach, głównie metalowe. Murarz na stanowisku pracowniczym potrzebuje mieć ciągły dostęp do wody i spoiwa, żeby nim zmieniać spoistość zaprawy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zaprawa

Kiedy zaprawa jest zbyt zbita, dodaje się do niej wody, a gdy za luźna to cementu. Woda przydaje się też do zwilżenia cegieł. (program egzaminu na uprawnienia) Nie da się muru układać z nie mokrych cegieł, ponieważ zabiorą wodę z zaprawy i wtedy nie można liczyć na to, że odpowiednio się zwiąże. Wodę przywozi się w dużym pojemniku, głównie z plastiku, a cement tak samo albo w worze.

Przecinak pobijany pucką jest przydatny do tworzenia w stworzonej już ścianie wnęk i wgłębień. Pucki posiadają ciężar od trzech do ośmiu kilogramów. W przypadku nie aż tak widocznych wgłębień bywają one zastępowane normalnymi młotkami ślusarskimi. Przebijak przydatny jest do wydrążania luk wyprofilowanych filarów oraz słupów i potrzebuje on odpowiednich wycinek z desek bądź kafli izolacyjnych, przykładowo paździerzowych czy pilśniowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przebijaki posiadają rozbieżne średnice od 10 do 50 mm. Bywają one zakończone koronką o zębach wystających na zewnątrz, żeby wydrążana luka posiadała średnicę przekraczającą tą rury, z jakiej przebijak powstał. Do likwidacji starych ścian, poza przecinakami przydatne są też oskardy, identyczne jak do prac gruntowych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com