fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektant budowlany – charakterystyka stanowiska

Projektant budowlany to osoba, która ukończyła studia na wyznaczonym kierunku, odbyła praktykę zawodową i zostały jej nadane uprawnienia budowlane. Posiadane uprawnienia muszą obejmować albo samo projektowanie, albo łącznie projektowanie i kierowanie pracami budowlanymi. Jednym z głównych obowiązków projektanta jest opracowanie przez niego projektu obiektu budowlanego. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Projekt obiektu budowlanego

Opracowany projekt obiektu budowlanego musi być w zgodzie z ustaleniami dotyczącymi warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Projekt bierze również pod uwagę wszelkie decyzje o warunkach środowiskowych, wymagania prawa budowlanego oraz inne przepisy i zasady wiedzy technicznej. Jeśli plan i jego opracowanie wymagają udziału osób posiadających określoną specjalizację uprawnień budowlanych, projektant budowlany musi tego dopilnować. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Projektant budowlany – na straży bezpieczeństwa i przepisów

Projektant budowlany musi sporządzić informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Posłuży mu ona później do napisania planu, który będzie ich bezpośrednio dotyczył. Informacje muszą określać i uwzględniać specyfikę obiektu. Do projektanta należy również sprawdzenie zgodności projektu z obowiązującymi przepisami. Uzyskuje on niezbędne opinie, upewnienia oraz uzgodnienia, które są związane z zastosowanymi w projekcie rozwiązaniami. Wszystko odbywa się oczywiście w zakresie wynikającym z przepisów. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Rozwiewanie wątpliwości oraz nadzór inwestorski

Wyjaśnianie pojawiających się wątpliwości to jeden z ważnych obowiązków, jaki musi wypełniać projektant budowlany. Brak pewności może dotyczyć projektu lub zastosowanych w nim pewnych rozwiązań. W takiej sytuacji wątpliwości rozwiewa się przy pomocy indywidualnej dokumentacji technicznej. Ponadto inwestor bądź właściwy temu organ może zażądać od projektanta sprawowania nadzoru autorskiego. Taki nadzór polega na stwierdzeniu, czy wykonywane prace budowlane postępują zgodnie z projektem. Projektant ocenia również możliwość (bądź jej brak) zastosowania rozwiązań odmiennych od tych ustalonych w projekcie. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com