fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Miksowanie preparatów smołowych

Miksowanie preparatów smołowych z asfaltowymi bywa zabronione. (uprawnienia budowlane kontakt) Powierzchnie drewniane muszą zostać zrobione wedle potrzeb PN-71/B-10080 z desek jakie są nasmarowane preparatami na grzyby. Do pojedynczego okrywania budynków prowizorycznych trzeba korzystać z papy smołowej powlekanej albo asfaltowej rodzaju 500 z powłoką z dwóch stron. Do doklejania zakładów z papy smołowej warto korzystać z lepiku smołowego, a do zakładów z papy asfaltowej, adekwatnie do nazwy asfaltowego.  Okrywanie połaci zaczynamy od okapu, rozcierając zwoje papy równolegle leżące do niego. Blisko okapów bez rynien warto wysunąć krawędź pierwszych arkuszy poza okap, żeby dało się zrobić z nich finalizację okrycia przez zgięcie papy i dostawienie jej do desek okapowych. Aby zminimalizować skutki wiatru warto jest naciąć zwoje papy na mniejsze kawałki po 2.5:3m. Pierwsze arkusze warto przymocować na stałe blisko okapu gwoździami co 5cm, dzięki powierzchni z blachy, a prowizorycznie co 40-50cm w wyższych krawędziach arkuszy. Blisko znajdujące się zwoje papy skleja się za pomocą lepiku i mocuje gwoździami przez podkładki, przy czym zakłady nie mogą być węższe od 10cm, a krawędzie arkuszy wyżej umieszczonych trzeba nałożyć na zwoje wcześniej dostawionych. (uprawnienia budowlane 2021)

Preparaty smołowe i asfaltowe
Preparaty smołowe i asfaltowe

Kalenica

Na kalenicę warto nanieść krawędzie papy z dwóch połaci albo umieszczać nadprogramowy pas z papy. Końcówkę okrycia blisko deskowania wystającego poza szczyt robi się po wcześniejszym umocowaniu trójkątnej listwy blisko szczytu. Papę wywija się i zgina jak przy okapie i mocuje gwoździami co 5cm. (uprawnienia budowlane program) Po umocowaniu papy nakłada się krawędzie arkuszy i gwoździe lepikiem, aby polepszyć nieprzepuszczalność okrycia na opady oraz wiatr.

Niższy rząd robi się z papy izolacyjnej powlekanej. Pierwszy rząd rozmieszcza się jak wcześniej, ale z pewnymi zmianami:

-pas blisko okapu robi się z połowy rozpiętości rolki, bez wywijania jej aby stworzyć kapinos,

-do mocowania papy używa się gwoździe papowe bez podkładek blaszanych, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-nie jest konieczne nadprogramowe nakładanie na krawędzie papy lepiku, bo będzie to zrobione w trakcie rozmieszczania kolejnego rzędu papy,

-nie jest konieczne dostawianie nadprogramowego pasa papy rozpiętości 0.5m.

Kafle profilowane celulozowo-fenolowe

Kafle te bywają robione sposobem prasowania z odpadków papieru jaki jest nasycony żywicą fenolową w temperaturze 180 C. Z góry kafle malowane są farbą, przykładowo aluminiową. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Posiadają one formę prostokątną i długie żłobienia o średnicy kątowej. Bywa to nowe tworzywo pokryciowe jakie przydaje się do krycia dachów drewnianych.  Wkręty do drewna ocynkowane muszą posiadać przekrój 3mm, długość chociaż 30mm i zostać wyposażone w łby kuliste. Blacha ocynkowana jest zrobiona do okrywania kalenic, koszy czy rogów. Podkładki na wiatr z blachy ocynkowanej o obszerności 0.7mm muszą posiadać przekrój chociaż 10mm.

Krycie dachów papą

Okrywanie dachów papą na deskowaniu potrzebuje odpowiednich odchyleń połaci dachowych:

-w przypadku okrywania pojedynczą papą asfaltową – 30+50% (17+27°),

-w sytuacji krycia podwójną papą asfaltową – 25+40% (14+22°),

-w sytuacji krycia pojedynczą papą smołową albo asfaltową – 20+25% (12+14°),

-podczas okrywania podwójną papą asfaltową albo smołową – 10+20% (6+12°). (program egzaminu na uprawnienia)

Do doklejania papy warto używać lepiki, podczas czego zachodzi tu reguła, że do papy smołowej wykorzystuje się lepiki smołowe, a do asfaltowej, analogicznie asfaltowe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com