fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istotnie, wszelkie regulacje z zaliczeniem praktyki zawodowej znajdują się w ustawie Prawo budowlane. Jeżeli chodzi o praktykę projektową, to konieczne jest wykonywanie czynności związanych z bezpośrednim uczestniczeniem w pracach projektowych. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby praktyką kierowała odpowiednia osoba (program egzamin uprawnienia 2021). Musi ona posiadać uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności, o którą ubiega się kandydat na uprawnienia budowlane.

kwestie dotyczące praktyki zawodowej

Potwierdzenie praktyki zawodowej

Drugą bardzo ważną kwestią związaną z praktyką zawodową jest jej potwierdzenie (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Konieczne jest przedstawienie jej przebiegu w zestawieniu zbiorczym, który jest załącznikiem do oświadczenia. Ważnym aspektem jest to, że praktykę może potwierdzić tylko uprawniona do tego osoba. Istotnie, jest nią projektant lub autor projektu, przy którego opracowywaniu uczestniczył praktykant.

Czynności, które musi obejmować praktyka

Oczywiście praktyka musi obejmować czynności odpowiadające merytorycznie czynnościom, które zawodowo wykonuje osoba kierująca praktyką. Warunek ten musi być spełniony pomimo tego, że kandydat wykonuje praktykę pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane. Zatem praktyka osoby, która ubiega się o uprawnienia budowlane do projektowania musi polegać na wykonywaniu czynności tożsamych z tymi, które wykonują osoby uprawnione do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Istotnie, jest to zgodne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 4 kwietnia 2006 roku, sygn. akt P 15/2005 (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Wyrok zgodny z opinią sądu administracyjnego

Okazuje się, że w kwestii rzeczonego wyroku zgadza się również sąd administracyjny (egzamin na uprawnienia budowlane). W wyroku z 5 czerwca 2014 roku czytamy, że zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, czynności praktykanta, które wykonywane są w ramach opracowywania danego projektu muszą podlegać w całości kierownictwu osoby, która kieruje praktyką zawodową i ponosi odpowiedzialność za praktykanta. Poza tym należy pamiętać, że osoba, która stara się o uprawnienia budowlane do projektowania w budownictwie musi odbywać praktykę pod kierownictwem projektanta, który jest autorem projektu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com