fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projekt nowej ustawy dotyczącej inżynierów budownictwa sygnalizuje wiele ważnych zmian, które dotykają między innymi praktyki zawodowej na uprawnienia budowlane. Główną zmianą jest eliminacja funkcji kierownika praktyki, ponieważ zostaje wprowadzona osoba patrona. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Praktyka zawodowa – zalety nowych przepisów

Głównym obowiązkiem patrona jest jak najlepsze przygotowanie kandydata na uprawnienia do wykonywania przyszłego zawodu. Potwierdza on także, że praktyka zawodowa rzeczywiście miała miejsce. Projekt nowej ustawy nadaje więc patronowi nowe możliwości. Do tej pory patron mógł potwierdzić wyłącznie praktykę podczas projektowania, choć i tu nie w każdym przypadku. Zmiana nazewnictwa nie jest więc czystą formalnością, ale rzeczywiście idą za nią nowe kompetencje. Niestety pojawiają się i pewne ograniczenia i warunki. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Praktyka zawodowa – wady nowych przepisów

Stojąc w zgodzie z najnowszymi przepisami, patronem praktyki będzie mogą być tylko ten, kto wchodzi w skład samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. To jednak nie koniec. Taka osoba musi posiadać uprawnienia budowlane od co najmniej 5 lat. Zakres samych uprawnień musi pokrywać się z uprawnieniami, o jakie ubiega się kandydat. Ponadto patron praktyki w ciągu tych 5 lat musi pełnić samodzielną funkcję techniczną. Trzeba więc przyznać, że jest to coś więcej, niż drobna zmiana. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Powiadomienie o rozpoczęciu praktyki

Przepisy wprowadzają jeszcze jedną, istotną zmianę. Mowa tu o konieczności powiadomienia odpowiedniej miejscem okręgowej izby inżynierów budownictwa o fakcie rozpoczęcia praktyki. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko osoby ubiegającej się o uprawnienia budowlane oraz numer uprawnień osoby patronującej. Istotny jest także wpis patrona praktyki na listę członków samorządu zawodowego. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Praktyka zawodowa a nowa ustawa – podsumowanie

Najnowsze przepisy z pewnością spowodują ograniczenie dostępu do zawodu, ponieważ mniej osób będzie spełniało wymagania potrzebne do kierowania praktyką. Z drugiej jednak strony nie sposób przeoczyć faktu, że wpłynie to na lepsze i dokładniejsze przygotowanie praktykantów do ich przyszłego zawodu. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com