fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odbiór prac ślusarskich

Odbiór umieszczonych części zachodzi przed pomalowaniem. Części stalowe w lukach murowych czy betonowych muszą zostać umieszczone na wąsy czy zamocowane dzięki śrubom czy nakrętkom lub przymocowane do wcześniej umieszczonych kotwi względnie śrub kotwiowych. Płaszczyzny zewnętrzne wyrobów nie mogą posiadać ostrych końcówek czy wystających końców. Profile okienne nie powinny zostać wygięte i muszą znajdować się w takiej samej powierzchni. Spoiny trzeba odpowiednio umieścić w profil, żeby nie przeszkadzały w oszkleniu i nie sprawiały, że szyba zniszczy się. Części otwierane okien i świetlików, tak samo jak skrzydła drzwiowe muszą podczas zamknięcia dokładnie przylegać do wrębów czy do ościeżnicy. Drzwi oraz bramy zawiasowe delikatne muszą się otwierać bez problemów. Podczas zamykania skrzydła nie powinny sprężynować. (uprawnienia budowlane kontakt)

Prace ślusarskie
Prace ślusarskie

Barierki

Barierki podczas próbnego obciążenia poziomego na rosłości poręczy nie mogą równać się więcej nić 5mm ugięcia, podczas czego po zlikwidowaniu obciążenia barierki muszą samoczynnie wrócić do wcześniejszego ułożenia. (uprawnienia budowlane 2021) Po skończeniu próby, miejsca osadzenia barierek nie powinny wykazywać pęknięć ani odkształceń.

Stolarkę warto składować w miejscach nie mokrych, przewiewnych, zaopatrzonych w podłogę czy ochronionych od wnikania wilgoci z ziemi rzędem izolującym z żużla. Do celów magazynowania potrafią nadać się odpowiednio suche niższe piętra stawianego obiektu (bez piwnic). Drzwi oraz okna rozmieszcza się na podstawach w stosy, przylgami do dołu z rozdzieleniem na rodzaju i wymiary, podczas czego punkty określenia wyrobów muszą być widoczne. Wszystkie elementy warto przedzielać przekładkami z nie mokrych desek czy listew.

Odbiór elementów

Dokładne wymagania co do zrobienia i odebrania prac stolarskich czy ślusarskich wyznaczają warunki techniczne zrobienia i odebrania prac budowlano-montażowych. Odbioru zrobionych okien oraz drzwi dokonuje się przed zaczęciem malowania. (uprawnienia budowlane program) A odbiór osadzonych ościeży musi zajść zanim przystąpi się do tynkowania ościeży czy murów. Ościeżnice muszą zostać umieszczone pionowo i nie pokazywać obluzowań. Odchylenie ościeżnic drzwiowych czy okiennych od pionu czy poziomu nie powinno równać się więcej niż 2mm na 1m2 ościeżnicy, ale nie więcej niż 3mm na pełną ościeżnicę. Luzy podczas pasowania umieszczonych okien bądź drzwi jednoskrzydłowych nie powinny być mniejsze od 3mm, a podczas dwuskrzydłowych większe od 6mm. Przestrzenie wśród ściany a ościeżnicą muszą zostać zapełnione tworzywem izolującym. Zamknięte skrzydła okien czy drzwi nie mogą podczas ruszania klamką pokazywać luzów. Otwarte skrzydła drzwiowe bądź okienne nie powinny zamykać się samoistnie. (akty prawne uprawnienia budowlane) Solidność okna kontroluje się poprzez rozmieszczenie w wybranym punkcie wśród ościeżnicy a ramką paska papieru, o rozpiętości 2cm. Jak po zamknięciu okna pasek uda się wyjąć bez uszkodzenia go, okna wtedy jest szczelne i gotowe.

Mury działowe

Mury działowe nie mogą posiadać w punktach zamocowanych obluzowań i pokazywać zwichrowań podstawy. Maksymalne odchylenie od pionu oraz poziomu murów działowych podwójnych i pojedynczych przeznaczonych do otynkowania nie powinno być większe od 5mm na jeden metr i nie przekraczać 10mm na pełnej rosłości pokoju. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Dla murów pojedynczych nie tynkowanych odchylenia nie powinny być większe od 1mm i 4mm dla pełnej rosłości muru w pokoju o rosłości do 3.5m, a 7mm dla większych pokoi. Szafy oraz szafki muszą tak samo jak mury metodą przymocowaną, umieszczone w pionie i poziomie i nie mogą pojawiać żadnych zwichrowań podstaw. Zakończenie szaf musi równać się temu co jest w planie. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com