fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace betonowe i zbrojarskie

Każdy rodzaj stali zbrojeniowej musi być doczołowo elektrycznie zgrzewany, ale stale z informacjami St50B. 34GS. 60GS. 80S. 20HC2V i 20HC2Zr, warto do nich wcześniej przestudiować technologię zgrzewania. Punktowo da się zgrzewać druty jakie mają takie oznaczenia: StOS, St3SX. St3SY. I8G2. 34GS. Druty stalowe jakie mają oznakowanie: I8G2. StOS i Sl3SX o przekroju do 25mm i St3SY. 34GS. 20HG2V i 20HG2Zr potrafią zostać połączone dzięki spawaniu elektrycznym. (uprawnienia budowlane kontakt)

Stal zbrojeniowa jest dowożona w kręgach przekroju środkowego 550-1000m i o masie jednego kręgu jednej tony. (uprawnienia budowlane 2021) Te druty mają średnice około 14mm. Druty stalowe w wiązkach o średnicy większej niż 14mm i rozległości 12mm, muszą posiadać takie informacje przy sobie: wytwórnie, średnice stali, klasę, znak stali i liczbę wytopu. Belki oraz kafle, filary na rosłości jednego piętra i reszta zbliżonych części muszą być zbrojone drutami stalowymi wspólnego rodzaju. Nie można używać rozbieżnych typów stali. Zmienić druty stalowe można dopiero w belkach czy kaflach blisko siebie czy dopiero w filarach na następnym piętrze.

Stal zbrojeniowa
Stal zbrojeniowa

Czyszczenie stali zbrojeniowej

W sytuacji ubrudzenia stali błotem czy zaprawą, warto ją umyć szczotkami drucianymi. Jak pojawią się ubrudzenia smarem czy oliwą, wtedy wypala się owo zabrudzenie lampą lutowniczą. (uprawnienia budowlane program) Nacinanie stali zbrojnej przeprowadza się przygotowanymi do tego nożycami zautomatyzowanymi. W sytuacji niedużego zakresu prac zbrojarskich da się użyć do tego nożyc. Rozbieżność długości uszykowanych drutów stali, w zestawieniu z długościami wskazanymi na planach wykonawczych nie może być większa niż 10mm. Podczas tego stal wygięta na końcach mierzona jest wzdłuż, od jednego odgięcia do drugiego. Druty stali zbrojeniowej muszą być równe, a ich odgięcie nie może równać się więcej niż 4mm co do osi podłużnej druta.

Hydrofix AG

Ten środek sprawia, że zaczyn cementowy będzie bardziej solidny na działanie chemikaliów i w takich sytuacjach jest właśnie używany. Dodaje się go do cementu najczęściej tak, że dodamy 50 kg Hydrofixu AG na 100 bądź 150 kg cementu. Jest on na budowę dowożony w papierowych worach, gdzie w jednym mieści się 25 kg. Jest to tworzywo higroskopijne, przez co musi być przechowywany w suchych i wietrznych składowiskach. Jego maksymalny czas składowania to trzy miesiące. Hydrofix AG posiada cechy zasadowe i jest żrący, przez co podczas używania go trzeba mieć ubrane ubrania ochronne w postaci rękawic, okularów czy kombinezonu. Do tego warto zapoznać się dodatkowo z zasadami bhp, jakie są powszechne dla wszystkich tworzyw żrących. Beton odpowiednio przenosi siły zgniatające, a o wiele gorzej siły wyciągane. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wkładki z drutów stalowych

Wkładki z drutów stalowych umieszcza się w miejscach betonu filarów, belek, kafli, w jakich pojawiają się naciągnięcia wyciągające, tak samo jak w tych miejscach, gdzie odporność betonu na zgniatanie jest większa. Rolą wkładek jako drutów stalowych jest przejmowanie naciągnięć rozciągających czy zgniatających, jakich beton nie będzie umiał przejąć. (program egzaminu na uprawnienia) Hutnictwo przywozi druty stalowe, jakie mają spełniać role w zbrojeniu betonu, w pięciu kategoriach A-O do A-IV, pamiętając ze stal kategorii IV potrafi być też używana do betonów sprężanych. Druty ze stali znakowanej St50B i 18G2 bywają żebrowane jednoskośnie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com