fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Murarz

Murarz musi upewnić się, że górne cegły znajdują się w płaszczyźnie zewnętrznych rzędów cegieł, które zostały już ułożone.

Wypełnienie folii w ten sposób jest łatwe i może być zrobione poprzez pomocnika murarza.

Mur w wiązaniu wielorzędowym da się układać rzędami pionowymi, 4-6 warstwami w rzędzie, z rzędami zewnętrznymi ułożonymi najpierw we właściwej kolejności. Ta metoda jest praktyczna dla murarza, zwłaszcza na szczycie każdego pasa, ale ma tę wadę, że podczas pracy we dwójkach lub trójkach pomocnicy muszą swobodnie czekać, aż murarz zbuduje rzędy. Z tego powodu podczas pracy w zespole kolejność jest lepsza, aby zarówno murarz, jak i pomocnicy mogli pracować przy kostce w tym samym czasie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Praca murarza
Praca murarza

Praca murarza

Murarz to osoba, która z reguły pracuje w zespole. Ważne, aby osoby piastujące ten zawód umiały pracować w grupie. Nie mogą też spowalniać pozostałych i odbiegać od nich swoimi umiejętnościami. Zawód ten niewątpliwie wiąże się z wystawieniem na różne czynniki atmosferyczne. Jest długotrwały wysiłek któremu towarzyszy rutynowość.

Praca murarza oceniana jest na ciężką pod względem fizycznym. Murarz nie może bać się wysokości. Pozwala to uniknąć wypadku przy pracy. Murowanie nie jest może zbyt twórczym zadaniem, jednak od murarza wymaga się wyobraźni przestrzennej. Ponadto murarz musi być spostrzegawczy, sprytny i dokładny.

Na stanowisku tym dobrze widziane są zainteresowania techniczne. Dzięki temu łatwiej czyta się projekty i plany. Łatwo również posłużyć się narzędziami budowlanymi i elektronarzędziami.

Strzępie w murze

Strzępie na murze grubości IV2 cegły, podobnie jak poprzednie, jest niepraktyczne, ponieważ główki końcowe (zakreskowane) mogą spaść podczas pracy murarskiej, aby koniec został zrównoważony. Tych główek nie można kłaść, w zostawionym strzępie w kształcie.

To samo dzieje się w ścianach z cegłą o grubości 2 i 2V2: aby uzyskać strzępia zrównoważone, nie warto kłaść główek, które mogą spaść. (uprawnienia budowlane 2021)

Strzępie zazębione boczne robi się tak, że w każdej jednej warstwie, która posiada wozówki ze strony przyszłego muru a nie w miejscu wozówki w punktach strzępia dajemy kwaterki, układając tak wgłębienia na IU cegły. Strzępie w murach grubości dwóch cegieł oraz więcej tworzymy w sposób taki sam. Strzępie zazębione boczne jest zazwyczaj używane w momentach, kiedy do nośnego muru, zrobionego wcześniej, będzie dołączana poprzeczna działowa ściana.

Ograniczenie stosowania strzępia zazębionego

Nie warto używać strzępia zazębionego w przypadku murów wysokości większej niż jedna, zwyczajna kondygnacja, szczególnie jeśli wykonujemy pracę połączenia nowego budynku ze starym. To jest spowodowane tym że grunt osiada się pod nowym budynkiem i skraca się w kierunku pionowym nowego muru, poprzez schnięcie zaprawy i deformacja od ciężkości. W przypadku muru starego osiadanie już nie występuje, a w nowym tak. Blisko połączenia występuje przekrzywienie spoin, a w sytuacji gdzie budynek jest  wysoki a grunt słaby, robią się ukośne pęknięcia, typowe w takich przypadkach. Osiadania spodu fundamentów Si jest zazwyczaj mniejsze niż w przypadku obniżenia gzymsu. (uprawnienia budowlane program)

Strzępienie tak zwane uciekające robi się poprzez wiązanie krzyżykowe schodkami o wymiarach V4 X 1U cegły.

Podczas takiego połączenia jest możliwość pęknięć od osiadania nowego muru, ale jest mniejsza niż w przypadku poprzednich. Nieważne jak nowo – powstały mur osiądzie poza miejscem połączenia o wymiar 5 na dole i górze, to i tak te osiadania pojawiają się w widocznych odstępach L = ok. H, czyli przyrost jest nieinwazyjny. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Dziurawki

Dziurawki najczęściej kładzie się na zaprawie, która musi być gęsta. Nie należy zalewać, żeby otwory za bardzo nie wypełniły się zaprawą. Mury w ścianach nośnych lepiej, żeby były układane na porządnej cementowo-wapiennej zaprawie, zamiast na wapiennej. Powierzchnie zewnętrzne ścian zewnętrznych muszą zostać pokryte tynkiem grubości przynajmniej 1,5cm. Warto przykuć uwagę na wzmocnienie powierzchni podporowych pod belkami stropowymi. W takich punktach trzeba korzystać z pełnej cegły bądź betonowej podkładki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Na powierzchnię boczną z dziurami układanej dziurawki wozówki oraz główki ze strony poprzecznej spoiny zakładamy zaprawę prosto z kielni na cały odcinek, lecz tylko na 4cm z góry. Później cegłę kładziemy na średnio gęstej zaprawie w odstępach 3 cm od cegły, która była ułożona poprzednio i przyciskamy ją lekko na ukos. Tak oto spoina poprzeczna wypełnia się po brzegi. Ilość zaprawy wchodzi na około od jednego do trzech cm w otwory.

Spoiny podłużne muszą zostać wypełnione poprzez wcześniejsze naniesienie zaprawy na odpowiednie strony dziurawek. (program egzaminu na uprawnienia)

Zdrowie

Stanowisko murarza wymaga wysokiej sprawności fizycznej i dobrego zdrowia. Zawód ten wykonują z reguły silni mężczyźni. Bardzo rzadko spotyka się tu kobietę. Należy również mieć wysoką odporność fizyczną.

Specjalistyczne badania weryfikują możliwość powzięcia zawodu przez daną osobę. Badania wykonuje laryngolog, okulista, internista i neurolog. Takie dokładne przebadanie kandydata pozwala na odsianie osób które nie predysponują do tego zawodu. Badania prowadzi się systematycznie raz na dwa lata dla każdej osoby.

Zakaz wykonywania pracy murarza

Osoby chore niestety nie mogą zostać murarzem. Jakie choroby zdyskwalifikują Cię do pracy w tym zawodzie? A mianowicie takie:

  • lęk wysokości oraz przestrzeni,
  • zaburzenia równowagi,
  • padaczka,
  • choroby układu krążenia oraz układu oddechowego,
  • cukrzyca,
  • poważne wady wzroku,
  • reumatyzm,
  • poważne wady słuchu,
  • jak również alergie czy choroby skóry.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com