fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oszczędność drewna przy wykonywaniu konstrukcji

Nowy rodzaj konstrukcji budowlanych zakłada oszczędność drewna, w związku z tym przekroje elementów drewnianych są mniejsze, niż miało to miejsce w ścianach sumikowo -łątkowych czy murach pruskich. Rozstaw słupów jest większy, a same złącza prostsze (programy do uprawnień budowlanych).

ściany o konstrukcji szkieletowej

Z czego składa się szkielet pospolitych ścian?

Szkielet pospolitych ścian szkieletowych składa się z podwaliny, słupów, rygli oraz z oczepów. Aby budynek był stateczny stosuje się zastrzały ukośne a także ukośne deskowanie. Stosując szkielet pospolity z deskowaniem ukośnym deski są przybijane pod kątem 45° od wewnętrznej strony, natomiast od zewnątrz deski przybijane są bez brania pod uwagę zadania statycznego. Materiały, które wypełniają środek ścian powinny być suche i odporne na grzyby, pleśnie. Konstruując ściany powinno statystycznie obliczać się jej poszczególne elementy.

Ściany płytowe

Ściany o konstrukcji drewnianej są obecnie przedmiotem masowej produkcji. Dzieje się tak, ponieważ drewno jest podatne na obróbkę termiczną i dodatkowo lekkie. Taki rodzaj konstrukcji świetnie sprawdza się przy budynkach drewnianych typu barak. Poszczególne elementy można przetransportować na miejsce i zamontować. Takie budynki mają dużo zalet (uprawnienia budowlane – egzamin). Przede wszystkim można szybko ustawić oraz rozebrać budynek, łatwo zmagazynować elementy, a także zaoszczędzić drewno. Elementy wykazują się także dużą trwałością, więc mogą być używane wielokrotnie.

Płyty zewnętrznych ścian

Płyty zewnętrznych ścian są skonstruowane z ramy, która jest obita deskami od strony zewnętrznej a od wewnątrz płytą pilśniową. Środek wypełnia się papą, która zabezpiecza przed wiatrem i ciepłochronnym materiałem. Ramy płyt wewnętrznych ścian obija się obustronnie pilśniowymi płytami (testy 2021 uprawnienia). Przestrzeń pozostawia się pustą, lub wypełnia materiałem, który ma za zadanie izolować od dźwięków. Przekroje w drewnianych konstrukcjach ścian są oszczędne. Aby płyta w płaszczyźnie była sztywna stosuje się materiały arkuszowe, a wszystkie pionowe i poziome obciążenia są przenoszone przez warstwowy przekrój.

Ściany o konstrukcji szkieletowej deskowe

Deski lub bal połączone gwoździami to konstrukcja stropów, ścian i dachów stosowana w wielu krajach. Rozstawienie belek i słupów wykonuje się co 40-50 cm. Do wykonania potrzeba od jednego do trzech bali (uprawnienia budowlane). Aby usztywnić ścianę w płaszczyźnie należy odeskować ją ukośnie pod kątem 45°. W przypadku poziomego deskowania należy użyć zastrzały ukośne, które są wcięte do połowy w słupy i dodatkowo przybite gwoździami do nich. Konstrukcja deskowa jest lekka i oszczędna zarówno pod kątem finansowym jak i czasowo.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com