fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Problem 1. Zbyt szybkie układanie płytek klinkierowych na podłożu może powodować jej wybrzuszenie.

Posadzka ceglana może być imitowana przez płytki klinkierowe. Podczas prac z wykorzystaniem płytek klinkierowych należy zwrócić szczególną uwagę na zapobieganie ewentualnemu powstaniu wybrzuszeń podłoża i rys w spoinach. Wybrzuszenie podłoża jastrychowego jest częstym problemem zwłaszcza w okresie pierwszych 2 lat od wykonania. Krawędzie podłoża opadają szczególnie w narożach. Spoiny krawędziowe, z reguły wypełnione materiałem uszczelniającym, ulegają zarysowaniu. Przyczyną tego procesu jest wysychanie warstwy jastrychu po ułożeniu posadzki z płytek. Aby uniknąć powstania takiej sytuacji należy odczekać z układaniem płytek podłogowych do całkowitego wyschnięcia jastrychu.

posadzka ceglana
posadzka ceglana

Problem 2. Kupione płytki klinkierowe nie powinny różnić się znacząco między sobą wymiarami.

Przy zakupie płytek należy zwrócić uwagę czy kupowany towar jest w identycznej kalibracji. Należy kupować płytki pierwszego gatunku.

 

Problem 3. Nieprawidłowe ułożenie płytek może spowodować ich odspojenie lub pęknięcia.

Podłoże, uprzednio zagruntowane, musi być suche i czyste. Prace należy wykonywać w temp. +5÷25°C. Nierówności do 2 cm można wyrównać za pomocą kleju. Przy większych nierównościach podłoże należy uprzednio wyrównać za pomocą zapraw wyrównujących. Należy zwrócić uwagę na to, czy klej jest odpowiednio elastyczny do danego podłoża. Do chwili związania kleju miejsca ułożenia płytek należy oznaczyć tak, aby zapobiec chodzeniu po nich osób postronnych. Na podłożach odkształcalnych należy stosować fugę elastyczną. Zanim powierzchnia zostanie zafugowana musi minąć trochę czasu, aby umożliwić szybsze wyschniecie kleju. Jeśli fuga zostanie ułożona zbyt wcześnie może powstawać zjawisko przenikania wilgoci na powierzchnię. Dylatacje między płytami, połączenia ścian i słupów z posadzką należy uzupełnić silikonem. Powierzchnia wykonana z płytek musi być idealnie równa, wszelkie nierówności należy skorygować.

 

Problem 4. Nieprawidłowe dobranie cegły na posadzki sprawi, że całość będzie wyglądała nieestetycznie.

Posadzka ceglana stosowana jest bardzo często w zabytkowych pomieszczenicha piwnicznych czy obiektach sakralnych. W takich budynkach cegły należy dobrać pod względem kolorystycznym i gabarytowo tak by nie odbiegały od cegły historycznej.

 

Problem 5. Pojedynczy stopień w posadzce ceglanej może sprawiać trudności w użytkowaniu pomieszczenia przez zwiedzających.

W przypadku jeśli na posadzce znajdują się różnice w poziomach dobrym rozwiązaniem jest usunięcie powstałego w ten sposób stopnia poprzez podniesienie poziomu części posadzki.

 

Problem 6. Piaskowanie może spowodować zniszczenie lica cegły.

Piaskowanie cegły należy powierzyć osobie przeszkolonej. Nieprawidłowe użycie piaskarki może spowodować powstanie znacznych szkód. Podczas piaskowania należy zabezpieczyć elementy które mogą ulec zniszczeniu (w tym głównie elementy szklane).

 

Problem 7. Należy rozważyć konieczność zahydrofobizowania cegły na posadzce.

Hydrofobizacja cegły nie jest wzięta pod uwagę w zakresie robót. Należy rozważyć konieczność jej wykonania tak, aby cegła nie chłonęła wody i substancji ciekłych które znajdą się na posadzce.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com