fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pomosty

Pomosty robocze oraz ochraniające muszą zostać zrobione z kafli rozmieszczonych z desek 38mm, nie większych od 18cm i z listew sosnowych impregnowanych klasy trzeciej bądź czwartej, zbitych gwoździami budowlanymi okrągłymi, jakich końcówki muszą zostać podwójnie zgięte i umieszczone w drewno. Widniejące końcówki desek, jakimi kafel wspiera się na poprzecznicach rusztowania, nie mogą mieć sęków. Dopuszcza się zrobienia kafli z innych tworzyw, ale o odporności nie mniejszej od drewna sosnowego. Na pomosty pionu komunikacyjnego warto używać też kafle wcześniej opisane. (uprawnienia budowlane) Na burty pomostowe muszą być używane deski sosnowe impregnowane klasy od trzeciej do czwartej o obszerności 24mm, rozpiętości 18cm i długości 4.4m. W pionie komunikacyjnym używa się do celów komunikacji drabiny z rur stalowych o przekroju ¾ (19mm). (uprawnienia budowlane 2021)

Pomosty chroniące i robocze
Pomosty chroniące i robocze

Rosłość rusztowań drabinowych

Rosłość rusztowań drabinowych nie może przekraczać:

-14.5m podczas skorzystania z pojedynczych drabin, nie patrząc na ich ilość w warstwie z pamiętaniem o tężnikach,

-14.5m podczas użycia pojedynczych drabin, ale podczas użycia 3 i 4 cira w warstwie, (uprawnienia budowlane program)

-19m podczas wykorzystania pojedynczych drabin z pamiętaniem o 5-6 drabinach w rozmieszczeniu tężników,

-21m podczas użycia podwójnych drabin w niższym piętrze rusztowania,

-25,5m podczas wykorzystania pojedynczych drabin z użyciem siedmiu czy więcej drabin w jednej warstwie.

Rurowe rusztowania

Do montowania rurowych rusztowań budowlanych używa się rur stalowych czarnych równających się normie PN-64/H-74200 o standardowych długościach 1.8; 2.7; 3,6 i 5.4 m. Przekrój zewnętrzny każdej rury równa się 48mm, obszerność ścianki 3.5mm, masa 1m rury to blisko 3.85 kg. Kategoryzujemy dwa typy rur: zgrzewane oraz ciągnione. Części rurowe ciągnione da się używać do każdych elementów konstrukcji czy rusztowań. Rury zgrzewane da się używać jedynie na stojaki do rusztowań nie większych od 20m rosłości podczas masy do 150 kg/m2. Aby uprościć prędkie wyróżnianie rur, rury ciągnione warto określać w odstępie 50cm od wszystkich końcówek farbą olejną dwiema żółtymi obwódkami. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Rury

Rury niemocno zdeformowane da się używać jedynie na balustrady ochraniające, widoczne na rosłości 60cm powyżej pomostu roboczego. Prostowanie czy poprawianie rur bywa niedozwolone. Aby prościej wyróżnić zniszczone rury, warto je na środku określić czerwoną kreską o rozpiętości 10cm. Żeby uchronić rury przed korozją, warto malować je lakierem asfaltowym z dodatkiem proszku karborundowego, używanego aby niwelować ryzyko ślizgania się złączy. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Do zestawiania rur, jakie są do siebie prostopadłe, warto używać złącza stalowe krzyżowe z nakrętką kulistą bądź sześciokrotną. Do zestawiania rur, jakie nie bywają do siebie prostopadłe, trzeba używać złącza stalowe obrotowe z nakrętką kulistą czy sześciokrotną. Do wsparcia niższych elementów stojaków trzeba wykorzystywać podstawki oporowe, ułożone w kafle stalowe i umieszczonego do niej trzpienia. Na podkład drewniany, na jakim wspiera się konstrukcja rusztowania, warto używać deski sosnowej impregnowanej rodzaju nie niższego niż trzeciego, o rozmiarach 180x250x42mm przy rusztowaniach niskich, a 190x250x50mm w przypadku dużych. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com