fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podczas pomiaru ścieralności nawierzchni należy usunąć korek z masy zalewowej. Po dokonaniu pomiaru, należy go wykonać ponownie (program uprawnienia budowlane).

Innym sposobem pomiaru ścieralności nawierzchni jest zmierzenie długości ramion krzyży metalowych, które charakteryzują się podobną ścieralnością co beton nawierzchniowy. Są one na stałe wbudowane do nawierzchni. Jeżeli zna się nachylenie skrzydeł ramion oraz ich długość w różnych okresach czasu, uda się określić wielkość powstałego starcia nawierzchni.

Wielkość zużycia nawierzchni określa się również zgodnie ze zjawiskami fizycznymi takimi jak:

– szybkość przepływu fal ultradźwiękowych przez różnego rodzaju materiały,

– przewodnictwo elektryczne,

– absorpcja promieniowania izotopów promieniotwórczych pochodzenia jądrowego przez rożnego rodzaju substancje.

Pomiar ścieralności nawierzchni
Pomiar ścieralności nawierzchni

Sposoby określania nierówności nawierzchni drogowych

Najłatwiejszym sposobem określenia nierówności nawierzchni drogowych jest pomiar prześwitu pomiędzy powierzchnią płyty i łatą, która jest do niej przyłożona oraz ma odpowiednią długość. Profilograf to udoskonalenie zwyczajnych łat pomiarowych. Jego zadaniem jest podanie kształtu przekroju jezdni, który będzie w odpowiedniej skali.

Z kolei najbardziej wygodnym przyrządem, którym można zmierzyć nierówności nawierzchni jest licznik pomiaru wstrząsów. Należy go zamocować do samochodu (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia).

Roboty utrzymaniowe nawierzchni

Roboty utrzymaniowe są robotami sezonowymi. Biorąc to pod uwagę można je podzielić na roboty wiosenne, letnie, jesienne i zimowe.

Robotami utrzymaniowymi wiosennymi są:

– usuwanie resztek śniegu i lodu z jezdni i z pozostałych części torowiska ziemnego,

– zapewnienie należytego i szybkiego odprowadzenia wód wiosennych,

– doprowadzenie otoczenia drogi do estetycznego wyglądu,

– uzupełnienie masy zalewowej w szczelinach.

W przypadku nawierzchni betonowych podczas robót utrzymaniowych należy zwrócić uwagę na należyte utrzymanie szczelin i pęknięć. Powinny one być ciągle wypełnione asfaltową masą zalewową.

Zimą dochodzi do skurczu płyt betonowych nawierzchni i jednocześnie powiększają się szerokości szczelin. Może dojść do wykruszenia masy zalewowej szczeliny, w efekcie czego dochodzi do ich otwarcia się (uprawnienia budowlane – egzamin). Powstają wówczas idealne warunki do tego, żeby woda przenikała do podłoża oraz żeby kruszyły się krawędzie płyt. Z tego też powodu konieczne jest uzupełnienie zalewy szczelin w momencie, kiedy na nawierzchni nie będzie już śniegu i zdąży ona wyschnąć. Szczeliny należy wypełnić masą zalewową z nadmiarem. Stworzy on wałek, który będzie wystawał powyżej powierzchni płyty (5 mm).

Prace, które wiążą się z wypełnianiem szczelin powinny się odbywać w czasie suchej i ciepłej pogody. Latem powinno się usuwać nadmiar masy zalewowej wyciskanej ze szczelin wskutek rozszerzania się płyt. Z kolei na koniec jesieni należy uzupełnić masę zalewową w szczelinach, tak aby była zapewniona ich wodoszczelność. Zimowe roboty utrzymaniowe są takie same jak roboty, które wykonuje się na innych rodzajach nawierzchni.

Naprawy nawierzchni betonowych

Naprawy nawierzchni betonowych dzieli się na naprawy:

– bieżące,

– średnie,

– kapitalne.

Najlepszym sposobem na naprawę pęknięć jest wypełnienie ich gorącym asfaltem lub bitumiczną masą zalewową. Pozwoli to na zabezpieczenie przed dalszymi uszkodzeniami nawierzchni. W przypadku szerokich pęknięć najlepszym rozwiązaniem będzie wypełnienie ich masą asfaltu lanego nawierzchniowego.

Wyboje należą do innego rodzaju uszkodzenia nawierzchni. Ich głębokość waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów. W sytuacji, kiedy zagłębienie jest nie większe niż kilka centymetrów, należy naciąć jego krawędzie tak, żeby uzyskać kształt prostokąta. Następnie oczyszcza się to zagłębienie, a krawędzie powleka się cienką warstwą podgrzanego asfaltu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie zagłębień masą asfaltu lanego nawierzchniowego. Z kolei w sytuacji, kiedy zagłębienie ma ponad 4 cm głębokości, można je naprawić betonem cementowym (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com