fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycie dachu dachówką

Dachówki na konstrukcji dachowej wykonują ruchy wraz z unoszącymi je siłami ssącymi wiatru. Dolna część dachówki podnosi się, a górna, która jest schowana pod kolejnym z rzędów dachówek oparta jest przez cały czas o łatę. Występuje tu podobne działanie, jakie wykazuje jednoramienna dźwignia. Miejsce, w jakim się podpiera dachówka to krawędź górna łaty co sprawia, że łata stanowi dla dachówki tzw. zawias. Warto w tym miejscu zastanowić się, gdzie dokładnie należy przytrzymać dachówkę, aby nie unosiła się. Chociaż intuicja mówi, że powinna być ona zlokalizowana z dala od zawiasu, to wiedza odnośnie funkcjonowania dźwigni tylko potwierdza takie działania. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pokrycie dachu dachówką

Wykonywanie konstrukcji dachowej

W wielu przypadkach na dachowych połaciach dachówki mogą być niezamocowane.  (uprawnienia budowlane program)  Mocuje się tylko pewne dachówki, do których należą cięte na grzbietach i w koszach, szczytowe, cięte przy połaciowych oknach bądź ścianach lukarn, a także znajdujące się przy kominach. Niedawna praktyka, jaka była powszechna właśnie taki zakres działań prezentowała. Na ten moment jednak dekarze mocują w dachowych połaciach dachówki, co jest zasadnym oraz rozsądnym działaniem. Rozważając kwestię, ile dachówek przymocować, jest to poruszanie się w małym stopniu po omacku. Na mocowanie dachówek wpływa kąt pod jakim pochylona jest połać, wysokość danego budynku, rodzaj zastosowanej dachówki, obszar dachowej połaci, konstrukcja dachowa oraz strefa, w jakiej znajduje się budynek związana z wiatrem. (uprawnienia budowlane 2022)

Obszary krytyczne na dachu

Na dachu wyróżnia się trzy rodzaje obszarów. Jest to obszar narożnikowy, brzegowy i połaciowy. Narożnikowy i brzegowy obszar dla mieszkalnych budynków określa się w oparciu o poziom rzut dachowej połaci. Szerokość, jaką posiada brzegowy obszar ma 1/8 wymiaru krótszego z boków na rzutach dachowej połaci. Nie wynosi on jednak mniej on 1 metra. Brzegowe obszary nie przekraczają zazwyczaj wartości 2 metrów. Takie obszary posiadające zwiększoną ssącą siłę są również na elementach, które wystają poza dach. Zaliczamy do nich kominy bądź lukarny w sytuacji, gdy ich wysokość przekracza poziom 0,35 metrów, a szerokość ma minimum 0,5 metrów przy połaci. Brzegowy obszar określa się równym wymiarem ich wymiarowi dłuższemu, ale nie może wynosić on mniej od 1 metra i więcej niż 2 metry. Duże znaczenie ma tu również wysokość danego budynku, a dokładniej wysokość miejsca, gdzie znajduje się kalenica, rodzaj użytej dachówki oraz kąt pochylenia połaci.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Krytyczny pochylniowy kąt połaci

W bezwzględny sposób zaleca się mocowanie na dachu wszystkich dachówek, kiedy kąt połaci osiąga spadek od 65° bądź więcej. Takie przypadki można zaobserwować na mansardowych dachach, poniżej połaci, w której dochodzi do przełamania. Można tu także zaobserwować budynki zaprojektowane tak, że dachówkę układa się na pionowych płaszczyznach. Ale przypadek kąta 65° oraz więcej jest w pewien sposób szczególny. W takiej sytuacji mocować należy każdą z dachówek i temat ten nie podlega żadnej dyskusji.(program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com