fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kołnierz ruchomy

Ruchomy kołnierz 3 z uchwytami 4 zapewnia podparcie dla dwóch sąsiednich przęseł przylegających. Klamry 5 są przyspawane do kołnierza, aby zaczepić linę, gdy pomost jest podnoszony. (uprawnienia budowlane kontakt)

W rurze stojaka widnieje pierścień 6, gdzie kołnierz opada na drugim poziomie roboczym murarza.

W rurze trzpienia wywiercone są otwory w odległości 0,4 m, gdzie znajdują się automatyczne zapadki, które pozwalają na swobodny ruch kołnierza do góry. Gdy kołnierz zostanie podniesiony do określonej wysokości, a następnie opuszczony, zapadka zatrzymuje się i działa jako podpora. Otwory i kołki znajdują się na górnym końcu uchwytu po obu stronach, aby utworzyć bardziej bezpieczne podparcie w tym miejscu, co zwykle odpowiada trzeciemu poziomowi roboczemu murarza. (uprawnienia budowlane 2021)

Podnoszenie pomostu
Podnoszenie pomostu

Podnoszenie pomostu

Pomost jest podnoszony przy użyciu ręcznego dźwignika umieszczonego na górze rury trzpienia.  Konstrukcja dźwignika wygląda w ten sposób: na wspólnej i kręcącej się osi ustawione są solidnie bęben do nawijania linki nośnej i dwa kółka zapadkowe.  Jedno kółko razem z zapadką umożliwia łatwy ruch obrotowy bębna w jednym kierunku. Przy unoszeniu kołnierza w górę, a drugie kółko też  z zapadką umiejscowioną na ramieniu dźwigniowym sprawia ruch bębna wraz z ruchem ramienia ku dołowi i ułatwia proste podnoszenie tego właśnie ramienia w górę. Jeżeli zdarzy się tak, że przez kołnierz lina się poluzuje, wtedy należy odciągnąć zapadki. (uprawnienia budowlane program)

Podłużnice

Na podłużnicach układane są płyty pomostu dłuższym wymiarem w sposób analogiczny do ram. Każda jedna płyta posiadająca wymiary 2,5 X 0,6 m została wykonana z desek grubości 3cm przyspawanych od dołu czterema poprzeczkami na gwoździe.

Poręczowe słupki wkłada się pomiędzy podwójne deski rygli i solidnie montuje klamrą czy drutem. Pręty poziome (bortnice, pochwyty) przyczepia się do słupków ram klamrami. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Jeśli w tym samym czasie muruje się ścianę z zewnątrz i tę w środku równoległą do niej, wtedy w przypadku zwykłych wymiarów traktu w budynku mieszkalnym tworzy się pomosty oraz rusztowania całej wielkości traktu bez robienia dziurek i mocowania poręczy. Zasłanianie pomostami pełnej szerokości traktu znacznie upraszcza roboty murarskie i przewóz materiałów budowlanych.

Kondygnacje

Pierwsze piętro rusztowań tworzymy, kiedy mur będzie wyprowadzony na wysokość o dwie czy trzy warstwy liczniejszą niż tą zakładaną: wierzchu pomostu tej kondygnacji.

Po tym ściąga się płyty pornos pierwszej kondygnacji i stawia się je na podłużnicach skończonych rusztowań. Drugiej oraz trzeciej takiej kondygnacji rusztowań już nie używamy, ale jeśli jest taka konieczność, to na trzecim poziomie można stworzyć wąski pomost o wysokości 0,5m bądź schodki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Niektóre elementy składowe należy przywieźć na plac budowy już gotowe. Cieśla na miejscu wskazuje miejsce ram, ustawia je i analizuje ich rozstawienie do pionu. Dodatkowo montuję zastrzały. Później rozstawia podłużnice, upewnia się, że są dobrze rozstawione, zaklinowuje i na samym końcu układa płyty pomostu i mocuje poręcze.

Stojaki

Opisane wyżej rusztowania posiadają stojaki zrobione z rury o średnicy zewnętrznej 2 z trójramienną podstawą, wzmocnioną zastrzałami. Stojak sztukuje się do góry trzpieniem rurowym 2 o takiej samej średnicy, który na końcu posiada występ do późniejszego osadzenia w rurze stojaka. (program egzaminu na uprawnienia)

Takie stojaki lokalizuje się na stropie po postawieniu muru na wysokość o dwie lub nawet trzy warstwy cegieł liczniejszą od drugiego poziomu murarza. Ustawia się je co 2,5m w kierunku analogicznym do ściany i co 2 m w kierunku poprzecznym. W każde z gniazd podporowych na kołnierzu ustawia się końcówkę jednej pociągle przystających przęseł. Jeżeli taki stojak pełni rolę pośredniej podpory, wtedy wsparcie podłużnicy widoczne jest jedynie po jednej stronie. Na podłużnicach wspiera się płyty pomostu mające wymiary 2,5 X 0,45 m, zrobione gwoździami z desek grubości 5cm przy użyciu poprzeczek.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com