fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podkłady betonowe przy torowiskach

Na obszarze Polski stosowano początkowo betonowe podkłady, które posiadały przytwierdzenie o typie K. Było ono przeniesione w bezpośredni sposób z drewnianych podkładów. W dalszym czasie rozpowszechnieniu uległy sprężyste mocowania szyn do podkładu, które nazywane są przytwierdzeniami o typie SB. W tym rozwiązaniu istotą są ukształtowane dwie kotwy, jakie zagłębia się  w  betonowym podkładzie. Do nich zapina się sprężyny, jakie dociskają do podkładu stopkę szyny. Posadowienie elastyczne szyny zapewniają podszynowe podkładki, które układa się między sworzniami na podkładzie. Sprężyny powodują docisk stopki szyny poprzez kształtowany specjalnie element z tworzywa, jakim jest elektroizolacyjna wkładka. (uprawnienia budowlane)  

Podkłady betonowe przy torowiskach
Podkłady betonowe przy torowiskach

Ograniczenie upływu błądzących prądów

W roku 1998 pojawiła się europejska norma odnośnie ograniczania upływu prądów błądzących z zelektryfikowanych torowisk stałym prądem. Norma ta wyróżnia tylko dwa odmienne rozwiązania torowisk, a mianowicie budowę zamkniętą i otwartą. Torowisko otwarte oznacza, że cała szyna oraz jej przytwierdzenie jest widoczne. Zamknięte torowisko z kolei w związku z zabudową szyn widać tylko część toczną główki szyn. Tego rodzaju zabudowane torowiska znajdują się na tramwajowych i kolejowych przejazdach bądź kiedy torowisko jest wspólne razem z  jezdnią. Nowoczesne tramwajowe torowiska coraz częściej mają zamkniętą budowę, a główki szyn otacza np. trawa. Otwarte torowisko określone jest w normie jako torowisko znajdujące się w tłuczniu na podkładach o typie SB. W tym wypadku powinno się ono cechować konduktancją jednostkową przejścia szyna – ziemia, która jest nie większa od 0,5 S/km dla jednego toru. (uprawnienia budowlane segregator)  

Ograniczenie dostępu do zbrojeniowych prętów

Wraz z wdrażaniem interoperacyjności w infrastrukturze dostęp do prętów zbrojeniowych zupełnie ograniczono. W związku z tym dokonanie pomiarów rezystancji pomiędzy zbrojeniem a kotwami nie jest możliwe. Można jedynie dokonać pomiaru między kotwami bądź dyblami. Chropowatość na podkładowej powierzchni została zmniejszona, co pozwala w prostszy sposób spływać wodzie po powierzchni i zmniejszyć również stopień chłonności wody przez beton. Dokonanie odsłonięcia zbrojeniowych prętów w betonowych podkładach wpływa na konduktancję przejść szyna – ziemia torowiska na tego rodzaju podkładach. (uprawnienia budowlane testy) 

Rezystancje pomiędzy dyblami

Na przestrzeni kilkunastu lat zaobserwowano, że rezystancje znajdujące się pomiędzy dyblami w podkładach betonowych z przytwierdzeniem sprężystym o typie SB zwiększają się. Takie zjawisko jest jak najbardziej korzystne w związku z srk i ograniczeniem upływania trakcyjnego prądu z szyn do ziemi. Technologiczny rozrzut wartości rezystancji stanowi podstawową z przyczyn wrażliwości parametru podkładów na atmosferyczne czynniki, jakimi są opady deszczu, mżawki czy mgła. Pomiary rezystancji na przejściu konstrukcja – szyny we warszawskim metrze, gdzie torowisko cechuje się otwartą budową, lecz posadowiono je na betonowym podlewie a nie tłuczniu pokazuje, że w danych szynach torów konduktancje są różne. Konduktancja wypadkowa toru z kolei stanowi zawszę sumę składowych. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com