fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Części pomostów mostów kolejowych

Przęsła mostów kolejowych, poza częściami centralnymi transportującymi siły na podpory i elementy stężających te części, obejmują do tego takie elementy pomostu: kafle, obrzeża koryta i wsporniki chodników. Rolą kafla pomostu bywa transport mas transportowanych przez tor i stężenie poprzeczne przęsła w powierzchni poziomej. (uprawnienia budowlane kontakt) Kafle pomostu posiadają rożne szerokości, patrząc od ułożenia części centralnych. Jak belki centralne znajdują się pod kaflem, wtedy rozmieszczenie ich bywa zwykle trochę większe od rozmieszczenia szyn. Kafle mostów jednoprzęsłowych posiadają niedużą szerokość w polu wśród belek i krótkie wsporniki na zewnątrz belek. Tak samo szerokości kafli są nieduże, jak pomost opierany jest na łukach. Wtedy pod kaflem pojawiają się dwie podłużnice o rozmieszczeniu podobnym do rozmieszczenia szyn. (uprawnienia budowlane 2021)

Pomosty mostów kolejowych
Pomosty mostów kolejowych

Szerokość kafli pomostu

Szerokość kafla pomostu bywa o wiele większa, jak kafle bywa wspierany przez belki wystające nad szyny. Zależy to wtedy w jakimś stopniu od rosłości, czyli szerokości belek, jakie da się wpisywać w małe rosłości w niższe nacięcia skrajni taboru. Jak za rosłość belek bywa większa, to trzeba je okrążać największą rozpiętością skrajni, czyli rozmieszczenie ich musi równać się 4.40m. Potrzeba do tego wsparcia kafli na poprzecznicach. Dla zrobienia koryta na podsypkę krawędzie kafla pomostu są zwykle wyprowadzane do góry. Zgięcia takie da się używać do umiejscowienia balustrady. Taka metoda kształtowania koryta deformuje budowlę przęseł, bo brzegi koryta, jakich rolą bywa odbierania mocy poziomych, biorących się z napierania podsypki przez napieranie podkładek i sił poziomych. (uprawnienia budowlane program)

Spadki poprzeczne

Dla zrobienia spadków poprzecznych na drodze, powierzchnia jezdni musi mieć obszerność pomniejszającą się od środka drogi do brzegów. Taka metoda prefabrykacji przęseł jezdniowych została potem zarzucona przez odnalezienie lepszych metod, oszczędniejszych i skuteczniejszych. Średnice poprzeczne dwóch innych typów jezdniowych przęseł prefabrykowanych, robionych w USA. Główną częścią takich przęseł są wydrążone belki. Belki prostokątne o rosłości 1m i rozpiętości 91cm z wydrążeniem walcowym, belki o średnicy podobnej do trapezu. Rosłość takich belek to 91cm a pełna rozpiętość to 1.06m. Prefabrykaty te przydają się do rusztowania i zabetonowania kafli pomostu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podstawa klasyfikacji

Jako fundament klasyfikacji pomostów mostów kolejowych zakładamy ich role: ilość torów, metody rozmieszczenia torów i ułożenie belek centralnych. (program egzaminu na uprawnienia) Nadprogramowo klasyfikować można pomosty mostów kolejowych wedle typu uzbrojenia betonu i typu części centralnych (łuków, belek i kafli). Rozpatrywanie pomostów mostów kolejowych zaczniemy od opisania stawiania torów i metody ich rozmieszczenia. Potem omówimy osobno pomosty niesprężone i pomosty z betonu sprężonego. We wszystkich opisach będziemy zajmowali się zwykle używanymi mostami jednotorowymi. Budowę mostów wielotorowych będziemy rozpatrywać jako dopełnienie planu budowy mostów jednotorowych. Zwykle na mostach betonowych tory rozmieszczamy na podsypce i zwykle to jest najpopularniejsza metoda rozmieszczania torów, to omówimy zwłaszcza konstrukcje pomostów do tej metody rozmieszczania torów. Patrząc na rozbieżności w budowli pomostów, biorące się z typów części centralnych, będziemy mogli najpierw wspomnieć o pomostach kaflowych, potem belkowych i łukowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com