fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podgrzewanie półwodnego gipsu

Podczas podgrzewania półwodnego gipsu w temperaturze powyżej 107 do 200°C następuje w dalszym ciągu pozbawianie wody oraz stopniowe tworzenie bezwodnego gipsu. Jest to rozpuszczalny anhydryt, którego w tym okresie jest jednak zdecydowanie mniej niż półwodnego gipsu. Rozpuszczalny rodzaj anhydrytu po ostudzeniu cechuje się większą zdolnością do łączenia się z wodą, niż w przypadku półwodnego gipsu. Odznacza się on także krótkim czasem wiązań, ale też silniej się nagrzewa. Przy 210°C gips zmienia swoje własności (egzamin na uprawnienia budowlane).

Podgrzewanie półwodnego gipsu
Podgrzewanie półwodnego gipsu

Wiązania gipsu

Gips w temperaturze wypalania 210°C wiąże się znacznie wolnej ale jego wytrzymałość nie jest znana (program uprawnienia budowlane). Po wiązaniu ma ziarnistą konsystencje. Przy wypalaniu w temperaturze 225°C gips ma bardzo wolne wiązania i małą wytrzymałość. W temperaturze 300-317°C otrzymuje się „martwy gips”, który nie ma żadnych wiążących własności. Przy 300-f-450°C powstaje produkt składający się przede wszystkim z anhydrytu nierozpuszczalnego a w temperaturze 450-4-750°C powstaje tylko nierozpuszczalny anhydryt. Może on się wiązać lekko z wodą bądź też wcale nie musi na nią reagować.

Wilgotne gipsowe kamienie

Wilgotne gipsowe kamienie w związku ze swoją lepkością trudno się mieli. Aby zaoszczędzić w tym celu energię należy na początek je podsuszyć, aby usunąć wilgoć a potem rozdrabniać i w dalszym etapie proszkować. Wypalenie powstaje poprzez podgrzanie oraz wymieszanie w prażarce albo w obrotowym piecu. Prażarka zbudowana jest z walca, który ma średnicę 1,6-f-2,0 m oraz wysokość wynosząca 0,7-ł-I,5 mm (program egzamin uprawnienia 2021).

Surowce stosowane do produkcji budowlanego gipsu

Surowcem stosowanym w produkcji budowlanego gipsu są gipsowe kamienie, które oprócz minerałów zawierają pewne ilości domieszek np. gliny, wapieni, piasku itp. Ich ilość ogranicza norma i wynosi do 15% w stosunku do ciężaru całkowitego wysuszonego surowca w temperaturze 60°C. Podczas przemysłowej produkcji wypalanie ma miejsce w temperaturze wynoszącej 150-4-190°C. Podstawowym składnikiem wypalanego produktu jest półwodny gips a dodatkowo pewna ilość bezwodnego gipsu, rozpuszczalnego anhydrytu i obce domieszki. W sproszkowanej postaci stanowi budowlany gips (pytania na egzamin ustny do uprawnień). W zależności od tego jakie mamy składniki i jaki sposób produkcji zastosujemy można uzyskać różne odmiany budowlanego gipsu. Może on się różnić bardziej albo mniej swoimi właściwościami.

Wypalanie gipsowych kamieni i ich mielenie po procesie wypalania

Do procesu wypalania mogą służyć polowe stosy, piece kręgowe i polowe, a także piece szybowe. Po wypalaniu gips rozdrabnia się i mieli w różnych młynach albo kruszarkach. Jeżeli kamienie gipsowe przed wypaleniem są zmielone, można w ten sposób bardziej równomiernie i dokładnie poddać go procesowi wypalania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com