fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wydajność pomp ciepła

Na poziom wydajności pompy ciepła wpływa aktualna zewnętrzna temperatura oraz temperatura, jaka jest potrzebna do doprowadzenia wody w instalacji grzewczej. Innym czynnikiem, który cechuje się większą dynamiką oraz zależnością od temperaturowych warunków jest współczynnik efektywności określany jako COP. Współczynnik ten mówi o tym, ile otrzyma się cieplnych jednostek z pojedynczej jednostki elektrycznej energii. W związku z tym wartość COP określa się COP = oddana grzewcza moc/pobrana elektryczna moc. Pierwszy czynnik cechuje się względną stałością. Chcąc na przykład ogrzać budynek wysokotemperaturowymi grzejnikami należy dogrzać w grzewczej instalacji wodę do ok. 50°C. Mając do czynienia z podłogową instalacją woda standardowo ma temperaturę wynoszącą 28°C. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wydajność pomp ciepła
Wydajność pomp ciepła

Współczynnik efektywności COP

Zauważyć można, że wartość jaką osiąga współczynnik jest zależna przede wszystkim od podanych powyżej czynników. Jeżeli w instalacji będzie potrzeba osiągnięcia większej temperatury wody, zużyje się w ten sposób więcej elektrycznej energii, co wpłynie na obniżenie się wartości współczynnika COP. Kiedy temperatura zewnętrznego powierza będzie niższa, tym większa ilość elektrycznej energii będzie potrzebna do tego, aby ogrzać wodę do pożądanej temperatury. To także wpłynie na spadek wartości współczynnika COP. W związku z tym należy zapamiętać, że wartość COP jest zmienna wraz ze zmieniającą się zewnętrzną temperaturą. Korzystając jednak z niskotemperaturowego grzewczego systemu można polepszyć na stałe wartości średnie współczynnika COP.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Dobór odpowiedniej pompy ciepła

Podczas procesu związanego z doborem cieplnej pompy należy doprowadzić do sytuacji, w której to pompa będzie mogła stale dostarczać do budynku ilość ciepła, jaka będzie odpowiednia dla ogrzania budynku, w zakresie temperatury od -10°C do +15°C, jakie występują w grzewczym sezonie. W związku z tym można dokonać zminimalizowania ilości elektrycznej energii, jaka jest pobierana przez pompę w celu zapewnienia cieplnego komfortu w budynku oraz w pomieszczeniach pożądanych poziomów temperatury. Kiedy na zewnątrz temperatura spadnie do poziomu poniżej -10°C, w takiej sytuacji pompa będzie musiała otrzymać niewielką pomoc, aby dostarczyć odpowiednią ilość ciepła, jaka jest wymagana. Do tego celu wykorzystuje się elektryczne grzałki albo konwencjonalne rozwiązania. Dobierając odpowiedni model pompy, koszty związane z dogrzaniem danego budynku związane z grzałką nie powinny przekraczać poziomu kilku procent kosztów, jakie związane są z zasilaniem pompy przez okres całego roku. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Praca pompy w przedziale temperatur

Każda cieplna pompa o typie powietrze – woda pracuje w danym temperaturowym zakresie zewnętrznego powietrza.   (uprawnienia budowlane program) Zwykle jest to przedział od -20°C do +15°C. Wraz ze zmieniającą się na zewnątrz temperaturą zmienia się też ilość ciepła, jaką może wygenerować pompa. Dokonując analizy rozkładu zewnętrznych temperatur na terenie Polski można zauważyć, że aż 90% grzewczego sezonu ma temperaturę zewnętrzną na poziomie od – 10°C do +15°C. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com