fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Płytowe posadzki – kiedy nadmiernie zużywają się?

Taki rodzaj posadzek ulega nadmiernym zużyciom na wskutek niepoprawnego wykonania (uprawnienia budowlane 2021). Przykładem może tu być nieodpowiednio wykonane podłoże – niezbyt twarde oraz wytrzymałe, albo nierówne , które powoduje obruszanie się i wypadanie albo pękanie posadzkowych płytek. Przyczynami jest też niewłaściwe użytkowanie, takie jak przy posadzkach i drewnianych podłogach. Do jednolitych posadzek można zaliczyć betonowe, asfaltowe, jastrychowe oraz lastrikowe.

Płytowe posadzki

Nadmierne zużywanie się posadzek – przyczyny

Jeżeli posadzka jest położona niepoprawnie bądź z nieodpowiednich rodzajów materiałów, taka posadzka może nadmiernie się zużywać. Przyczyną pęknięć cementowych posadzek, lastrikowych itp. może być niezbyt wytrzymałe oraz nierówne podłoże, a także niezwiązanie się posadzki z podłożem w związku z jego zanieczyszczeniami, alby poprzez niepoprawne stwardnienie podłoża. Pękanie posadzek odbywa się także na wskutek braku dylatacji na dużych powierzchniach posadzki. Zaczyna się ona w związku z tym kruszyć oraz wyłupywać (program uprawnienia budowlane).

Okładzinowe posadzki z gumy i linoleum

Przyczyny zużywania się posadzek z gumy albo z linoleum są takie same, jak w przypadku innych rodzajów, a także wiążą się one z odstawaniem posadzki w związku z nieodpowiednim przygotowaniem podkładu albo użyciem złej jakości klejowej emulsji oraz wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Mowa tu także o braku konserwacji i niewykonanie w odpowiednim czasie bieżących remontów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Posadzki typu Golvetten wykazują małą odporność na ścieranie. Mają wrażliwość na wysokie temperatury oraz szybko mogą ulec zniszczeniom np. podczas stawiania na posadzce gorących rzeczy. Nie powinno się w związku z tym stawiać na tego typu podłodze gorących naczyń, napoi, aby nie spowodować zniszczeń.

Pęcznienie posadzek – przyczyny powstawania

Pęcznienie ksylolitowych posadzek powstaje na skutek niedostatecznie suchego podłoża albo poprzez nieodpowiedni skład ksylolitowej masy (program egzamin uprawnienia 2021). Niezwiązanie się tej masy z podłożem często jest spowodowane nieodpowiednim składem danego podłoża. Podłoża zawierające żużel, wapno, gips stosując pod ksylolitową posadzkę powoduje rozkładanie się tej masy. Przyczyną jej pękania mogą być także nieodpowiednie proporcje składników, z jakich składa się masa oraz zbyt duża temperatura w pomieszczeniach, połączona z brakiem dylatacji posadzki. Duży stopień ścieralności ksylolitowej posadzki spowodowany brakiem składników ksylolitowej masie, które nadają jej odpowiedni stopień twardości. Jeżeli jest ich za mało, ścieralność jest większa, natomiast kiedy dobierze się odpowiednią ilość danych składników, ścieralność z pewnością będzie wykazywać lepszą wartość. Znacznie się poprawi i nie będzie ulegać szybszym procesom niszczenia i zużycia. Warto zadbać o to podczas ustalania składu masy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com