fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pełnienie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie

Aby pełnić samodzielną funkcję techniczną w budownictwie, trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane (programy do uprawnień budowlanych). Mając je, można samodzielnie dokonywać ocen technicznych zjawisk i samodzielnie rozwiązywać zagadnienia o charakterze technicznym, techniczno – organizacyjnym, a także architektonicznym (uprawnienia budowlane 2021).

Pełnienie samodzielnej funkcji technicznej
Pełnienie samodzielnej funkcji technicznej

Odpowiedzialność i bezpieczeństwo

Osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne ponoszą pełną odpowiedzialność za to, aby praca była wykonywana zgodnie z przepisami i zasadami technicznej wiedzy. Czuwają także nad tym, aby praca przebiegała z najwyższą starannością, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo na budowie. W związku z ogromną odpowiedzialnością, jaka jest na takiej osobie, musi ona pozytywnie zaliczyć egzamin (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). W ten sposób można sprawdzić, czy dana osoba posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe, umiejętność zastosowania i wykorzystania wiedzy w praktyce.

Wymagania do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej

Prace tą mogą wykonywać tylko osoby, które mają odpowiednie doświadczenie zawodowe i wykształcenie techniczne. Oba te czynniki muszą być dostosowane do rodzaju i skomplikowania działalności oraz do specyficznych wymagań na stanowisku. Aby potwierdzić kwalifikacje danej osoby, powinna przedstawić ona odpowiednie uprawnienia budowlane (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Wydawaniem takich decyzji zajmuje się organ samorządu zawodowego.

Na czym polega samodzielna techniczna funkcja w budownictwie?

Osoba, która pełni samodzielną funkcję techniczną sprawuje nadzór autorski, inwestorski oraz zajmuje się kontrolą techniczną w zakresie utrzymywania budynków. Poza tym projektuje oraz kontroluje projekty budowlano – architektoniczne i kieruje pracami na budowie. Pracownik na tym stanowisku kieruje i nadzoruje także roboty związane z wytwarzaniem elementów konstrukcyjnych. Jeżeli posiada tytuł rzeczoznawcy budowlanego to dodatkowo zajmuje się również tym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com