Czym jest pawilon modułowy?
Popularność i zainteresowanie, którymi cieszą się pawilony modułowe, wzrasta na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wynika to z ich wielofunkcyjności oraz łatwości budowy. Ich cechą charakterystyczną jest, zgodnie z nazwą, modułowa budowa. Konstrukcja pawilonu składa się z powtarzalnych modułów – tym samym wybudowanie takiego obiektu może trwać raptem kilka tygodni. Dzięki zastosowaniu gotowych modułów z łatwością można dostosować pawilon do potrzeb indywidualnych zarówno odnośnie wymiarów, jak i dostępnej przestrzeni. Ponadto koszt modułowego pawilonu nie jest wysoki, a sama konstrukcja odznacza się niskim przepływem ciepła, co przekłada się na generowanie niskich rachunków za ogrzewanie. Pawilon nie jest na stałe przytwierdzony do podłoża, tym samym stając się przenośnym obiektem. (uprawnienia budowlane kontakt)
Główną zaletą pawilonów modułowych jest ich uniwersalność, ponieważ mają zastosowanie w różnych branżach. Mogą stanowić zarówno główne miejsce prowadzonej działalności, jak i też być uzupełnieniem większych obiektów jako budynki dodatkowe. Wykorzystuje się je w takich dziedzinach jak usługi, handel, zakłady produkcyjne, a czasami nawet budownictwo mieszkaniowe. Zastosowanie pawilonów modułowych w głównej mierze zależy od indywidualnych potrzeb oraz ich zaprojektowania. (uprawnienia budowlane 2022)
Wykonanie projektu
Przy budowie pawilonu modułowego, podobnie jak w wielu dziedzinach branży budowlanej, najważniejsze jest właściwe wykonanie projektu planowanej konstrukcji. Głównym wyznacznikiem w tym względzie jest określenie potrzeb i celów, którym ma służyć pawilon modułowy. Podczas tego etapu należy zdecydować o rozmiarze pomieszczeń, ich funkcji oraz wyglądzie zewnętrznym samego pawilonu. W przypadku pawilonów z przeznaczeniem na handel ściany najczęściej są wykonane ze szkła i dodatkowo wyposażone w witryny aluminiowe bądź PCV. Konstrukcja modułowa stwarza niemalże nieograniczone możliwości względem wykończenia, rozmieszczenia ścian, wielkości powierzchni, montażu wyposażenia, a także innych użytkowych aspektów. (uprawnienia budowlane program)
Dobór odpowiedniego miejsca
Po sporządzeniu projektu pawilonu modułowego oraz zaakceptowaniu go przez klienta należy zadbać o odpowiednie przygotowanie terenu pod jego umiejscowienie, a także doprowadzić media. Konstrukcja pawilonu modułowego nie jest na stałe przytwierdzona do podłoża, jak już zostało wcześniej wspomniane, tylko ustawiona na tzw. posadowieniach. Chociaż istnieje możliwość przemieszczenia gotowego pawilonu, to i tak należy rozważnie dobrać miejsce umiejscowienia pod kątem jego przyszłej eksploatacji. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Montaż pawilonu modułowego
Ostatnim etapem jest zlecenie montażu pawilonu modułowego firmie, która zajmuje się pracami w tym zakresie. Czas trwania montażu na posadowieniu z reguły nie trwa długo, a najlepsze firmy nawet prześcigają się w tym zakresie. Montaż zazwyczaj zajmuje jeden dzień roboczy, chociaż może trwać nawet krócej. Jest to możliwe ze względu na stosunkowy prosty przebieg samego procesu. Gotowe już do montażu kontenery są dostarczane na docelowe miejsce za pomocą odpowiednich samochodów ciężarowych, a rozładunek odbywa się najczęściej przy użyciu dźwigu. Problematyczność przy montażu może pojawić się w przypadkach zestawów zawierających kontenery o dużych powierzchniach (metraż powyżej 100 metrów kwadratowych). Jednak przy odpowiedniej logistyce nie stanowi to większych utrudnień dla szybkości i sprawności całego procesu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)