fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zakładanie ościeżnic

Ościeżnice na okna i drzwi stalowe umieszcza się w widocznych przygotowanych lukach. Ościeżnice oraz reszta części stalowych potrzebna do zawieszenia w luce w ścianie czy betonowej wyposaża się w wąsy z płaskownika, jakie umieszcza się w zrobionych w podstawie gniazdach. (uprawnienia budowlane 2021) Gniazda takie zapełnia się zaprawą cementową 1:3. Części stalowe da się też założyć do muru czy betonu dzięki śrubom czy nakrętkom, czy przyspawać do wcześniej wmurowanych czy zabetonowanych kotwi. Styki ościeżnicy ze ścianą warto uszczelnić wełna drzewną czy pakułami. Przerwy wśród węgarka a ościeżnicą zapycha się pakułą czy sznurem. Przerwę warto wcześniej nasycić środkami na grzyby. Płaszczyzna ościeżnic dotykająca się ze ścianą musi zostać zaimpregnowana oraz obita papą. (uprawnienia budowlane kontakt)

Ościeżnice
Ościeżnice

Umieszczenie reszty części stalowych

Słupki barierek, żeby miały lepsze umieszczenie w podstawie muszą posiadać narzynane końcówki, aby uodpornić i wzmocnić gniazda umieszcza się rozety w poziomie podłoża. Podokienniki środkowe o niedużym wysięgu umieszcza się tak, by pierw wykuwało się w ościeżnicach małe bruzdy, a potem wygładziło się zaprawą mur podokienny, dając mu nieduży spadek do centrum pokoju i na tak zrobionej podstawie umieszcza się podokiennik na zaprawie cementowej z domieszką mleka wapiennego. Blisko podokienników o dużym wysięgu warto wcześniej osadzić w murze na zaprawie cementowej wsporniczki ze stali. Umieszczenie kratek wentylacyjnych, drzwiczek wycierowych we wcześniej widocznych lukach warto robić na zaprawie cementowej 1:3 czy 1:4. (uprawnienia budowlane program) Wąsy z płaskowników warto odchylić i rozmieścić we wcześniej widoczne luki.

Metoda mocowania na tuleje

Musi być używana zwykle podczas umieszczaniu stolarki w prefabrykowanych murach wielkokaflowych o ościeżach z pocienioną wyprawą, czyli w obiektach stawianych w technologiach, na przykład systemem szczecińskim. Metoda mocowania na kotwie potrafi być używana podczas osadzania stolarki w murach osłonowych murowanych o ościeżach wykończonych zaprawą o zwykłej obszerności, czyli w obiektach wznoszonych w technologiach: rama H rozmieszczenie poprzeczne i podłużne. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zestawienie ościeżnicy z murem

Zestawienie ościeżnicy z murem trzeba przeprowadzić tak, by profil ościeżnicy został w pełni zapełniony murem i zaprawą. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Odstępy wśród frontu muru działowego a blachą profilu musi równać się przynajmniej 15mm. Puste miejsce warto zapełnić zaprawą o rodzaju nie niższym od 30. Ościeżnice zrobione z profilu C warto umieszczać w prefabrykowane mury wielkokaflowe w zakładzie prefabrykacji, rozmieszczając je na kształt muru. Ościeżnice krawężnikowe o profilu N, używane do murów grubych warto umieszczać na krawędzi luki drzwiowej w murze. Umieszczanie ościeżnicy potrafi zachodzić w tym samym czasie co stawianie ścian czy też po jego zrobieniu. Umocowanie ościeżnicy o profilu N podczas unoszenia murów musi być zrobione dzięki wąsom omurowanym cegłą na zaprawie cementowej rodzaju 30 lub więcej. (program egzaminu na uprawnienia)

Podczas osadzania ościeżnic metalowych we wcześniej zrobionych murach warto wykuć gniazda na wąsy kotwiące, a potem po rozmieszczeniu i wypionowaniu stojaków usztywnić ościeżnicę mocno w ścianie. Zalewania zaprawą tak zaklinowanej ościeżnicy musi zachodzić z góry poprzez niewystające lejki. Osobne rozpórki od ościeżnicy po jej rozmieszczeniu muszą zachodzić dzięki palnikowi, w sytuacji rozporek przymocowywanych, bądź poprzez odseparowanie dłutem, w sytuacji spawania miejscowego czy założenia rozporki dzięki nitom.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com