fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Głębokość wsparcia kafla na murze

Nie może być niższa od siedmiu centymetrów i musi zostać przyporządkowana do odporności tworzyw, z jakiego zrobiony został mur. W kaflach zbrojonych jednokierunkowo kafle zbrojenia centralnego przystawia się prostopadle do murów na jakich wsparty jest kafel . (uprawnienia budowlane kontakt) W kaflach umieszczonych z obu stron w murze co kolejny drut zbrojenia centralnego wygina się w stronę górną kafli w odstępie 1/5 szerokości kafla przy obu wsparciach. Identycznie wygięcie co kolejnego drutu robi się przy wsparciu kafla na podciągu. Po rozmieszczeniu drutów centralnych umieszcza się druty rozdzielcze o przekroju 4.5-6mm rozmieszczone prostopadle do zbrojenia centralnego, z jakim przewiązuje się prętem wiązałkowym bądź dzięki zgrzewaniu w co kolejnym skrzyżowaniu. Rozmieszczenie drutów rozdzielczych nie może być większe od 33cm. Ich średnica musi równać się 25% zbrojenia centralnego jeśli kafel jest obarczony siłami skupionymi i 15% jeśli masa bywa duża i równo rozmieszczona. 10% jak druty posiadają jedynie cechy montażowe. (uprawnienia budowlane 2021)

Oparcie kafla na murze
Oparcie kafla na murze

Rola drutów rozdzielczych

Rolą drutów rozdzielczych są:

-równe rozmieszczenie masy skupionej kafla na dużą ilość drutów centralnych,

-zachowanie identycznych rozmieszczeń drutów centralnych podczas betonowania kafla i zmniejszenia skurczu betonu w kaflu w stronę ich rozmieszczenia. (uprawnienia budowlane program)

W trakcie przewiązywania drutów centralnych z rozdzielczymi pod druty centralne kładzie się kamyki czy odpowiednie do tego podkładki betonowe, aby zrobić właściwą obszerność otuliny betonowej dla drutów centralnych od kierunku sufitu.

Stropy żelbetowe betonowane na miejscu

Rodzaje kafli podczas przewożenia ich rozmieszcza się pod kątem, żeby nie doszło do zmienienia ich miejsca podczas transportu, co potrafiłoby doprowadzić do zniszczeń. Tak samo rozmieszcza się je na miejscu budowy. Unoszenie kafli trzeba przeprowadzać w położeniu pionowym kafla. Żelbetowe stropy kaflowe to stropy niewyboiste wsparte na murach konstrukcyjnych czy murach i podciągach. Patrząc na rozpiętość i długość kafla da się skategoryzować zbrojenie centralne, jedno bądź dwukierunkowe. Obszerność kafli stropowych jest zależna od szerokości, masy, użytku i metody zbrojenia. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Obszerność kafli

Obszerność kafli niewypukłych jednokierunkowo zbrojnych jedno bądź wieloprzęsłowych musi równać się przynajmniej:

-w przypadku dużych mas, kiedy pojawia się mus zlikwidowania w pokoju podciągu czy  żeber co do dużych szerokościach kafli, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-ponad piwnicą, poniżej przejazdów bramowych, poniżej sklepów czy magazynów jakie są na parterze i kiedy kafel będzie nastawiony na ścieranie, jak na niej nie będzie rozmieszczona posadzka.

Obszerność kafli żelbetowych, odmiana betonu, przekrój drutów stalowych zbrojenia centralnego i ich rozmieszczenie muszą brać się z wyliczeń statycznych i być widoczne na planach konstrukcji stropu kaflowego bądź kaflowo-żebrowego. Aby uzyskać odpowiednią współpracę leżącym blisko siebie pasmom kafli druty centralne muszą zostać rozmieszczone:

-w kaflach obszerności 8cm, co 12cm,

-w kaflach obszerności powyżej 8cm, co 1,5 obszerności kafla, ale tylko maksymalnie co 30cm. (program egzaminu na uprawnienia)

Za duże zagęszczenia drutów zbrojenia centralnego zaburza betonowanie, a do tego nie ma pewności współpracy wśród betonu i drutów stalowych. Obszerność otulenia drutów centralnych od kierunku sufitu musi równać się 1cm, w kaflach obszerności do 10cm i 1,5cm, w kaflach obszerniejszych od 10cm. W miejscach o sporej wilgoci powietrza środkowego otulinę warto powiększyć o jeden centymetr, żeby wilgoć nie sprawiała korozji stali zbrojenia. Warto do tego mieć na uwadze, że powiększenie obszerności otuliny drutów stalowych potrafi prowadzić do pęknięcia otuliny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com