fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Opancerzenie

Opancerzenie to zewnętrzna osłona wymurówki. Wykonuje się je z płyt żeliwnych albo stalowych blach, które są usztywniane elementami z profilów walcowanych. Mocuje się w nich ściągi, które służą przenoszeniu sił, które powstały z powodu rozszerzania się materiałów wymurówki pod wpływem ciepła. Poza wykonywaniem opancerzenie stalowego, można zrobić obudowy z muru ceglanego, betonu żaroodpornego lub ze zwykłego betonu (testy uprawnienia budowlane).

piece grzewcze
piece grzewcze

Piece grzewcze

Piece grzewcze można nagrzewać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to nagrzewanie poprzez spalanie różnych paliw. Drugi z kolei to nagrzewanie elektryczne. Do paliw wlicza się:

– węgiel,

– koks,

– oleje opałowe

– gazy opałowe.

W dzisiejszych czasach prawie wcale nie używa się pieców węglowych czy koksowych. Najbardziej popularne są piece gazowe, które używa się przy szlachetniejszych obróbkach cieplnych wsadu (zwłaszcza muflowe lub z rurami promieniującymi). Chodzi tu o takie obrabianie, gdzie wsad nie może zetknąć się ze spalinami i trzeba stosować atmosfery ochronne. Takie samo zadanie mają piece elektryczne (program uprawnienia budowlane).

Temperatury

Temperatury, które są w piecach hutniczych, dochodzą nawet do 1350°C. Ma ona wpływ na ciężar własny urządzenia. Im temperatura jest wyższa, tym bardziej zwiększają się:

– grubość termicznych warstw izolacyjnych,

– ciężar konstrukcji nośnej ze względu na przenoszenie większych mas termicznych warstw izolacyjnych oraz większych sił wewnętrznych termicznych.

Jeżeli chodzi o niskie temperatury, to jako izolację można wykorzystać lekkie materiały takie jak wełnę żużlową, wełnę szklaną i azbestową czy ziemię okrzemkową. Ze stali węglowej zwykłej jakości mogą być zrobione konstrukcje oraz części mechanizmów (program z aktami na uprawnienia budowlane).

W przypadku średnich temperatur powinno się używać materiałów, które są ogniotrwałe. Charakteryzują się one z reguły dużym ciężarem. Alternatywą jest zastosowanie stali żaroodpornej.

Z kolei jeśli chodzi o wysokie temperatury to nie ma innego wyjścia i należy używać wyłącznie materiałów ogniotrwałych. Nie wolno pod żadnym pozorem wykorzystywać stalowych konstrukcji i części mechanizmów nawet ze stali żaroodpornej, zwłaszcza jeżeli są poddane bezpośredniemu działaniu medium grzewczego. Wszystkie konstrukcje stalowe muszą być osłonięte. Osłony muszą być z materiałów ogniotrwałych, które niestety sprawiają, że urządzenia są cięższe.
Wielkości pieców są bardzo różne. Zdarza się, że występują one nawet w ramach tego samego typu pieca. Istnieją małe piece, które nie potrzebują fundamentów, ale są też takie, które zajmują kilkaset m2 danego terenu.

Niektóre z wyżej wymienionych pieców są z powodzeniem stosowane poza hutnictwem. Można je znaleźć np. w specjalistycznym przemyśle wyrobów stalowych czy w przemyśle materiałów ogniotrwałych, koksowniczym.

Usytuowanie pieca

Fundamenty pieców grzewczych, tak samo jak piece, są bardzo zróżnicowane. Mają na to wpływ następujące przyczyny:

a) zmiany szczegółów konstrukcyjnych pieca wpływają w znacznym stopniu na konstrukcję fundamentu; np. odprowadzenie spalin pieca za pomocą kanału podziemnego wymaga odpowiedniego wycięcia płyty fundamentowej, co stwarza odmienne warunki jej nagrzania oraz odmienny schemat statyczny od schematu stosowanego przy górnym odciągu spalin,
b) usytuowanie pieca w stosunku do innych obiektów znajdujących się w sąsiedztwie i potrzeba dopasowania się do ich gabarytów,
c) warunki gruntowe posadowienia (rodzaj gruntu, woda gruntowa itd.),
d) obciążenie przyległego naziomu gruntu,
e) sąsiedztwo obiektów wywołujących drgania gruntu,
f) występujące wpływy eksploatacji górniczej itd.

Wszystkie czynniki, które zostały wymienione wyżej, wpływają na kształt, wymiary i dobór schematu statycznego fundamentu. Prawie każdy fundament jest inny (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Jest to ze względu na to, że wymienione czynniki nie sprzyjają typizacji.

Ze względu na układ konstrukcyjny stosuje się takie rodzaje fundamentów jak:

– płytowe,

– belkowe,

– płytowo-żebrowe,

– skrzyniowe i walcowe,

– płytowo-pierścieniowe,

– belkowo-pierścieniowe,

– fundamenty specjalne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com