fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odchylenia krawędzi od pionu

Do okładzin zewnętrznych warto wykorzystywać zaprawę cementową o proporcjach 1:3 i luźnej konsystencji do okładzin pionowych, a średnio-luźnych do okładzin poziomych. Jako plastyfikator da się wykorzystać ciasto wapienne w proporcjach 10 czy 15% zakresy wody zarobowej. Do spoinowania wykorzystuje się zaprawę cementową 1:2, do umieszczenia kotwi 1:3 o plastycznym składzie. Okładziny środkowe da się rozmieszczać na zaprawie cementowo-wapiennej, gipsowej, gipsowo-wapiennej. Kotwie warto zrobić ze stali okrągłej czy płaskiej, do zamontowania okładzin z jasnego kamienia to z mosiądzu. Ilość kotwi na 1m2 nie może być niższa niż sześć. Fundament pod okładziny nie powinien być tynkowany w żaden sposób. Nie można zauważyć na nim wgłębień czy szczelin większych od 20mm. (uprawnienia budowlane kontakt) Odchylenia krawędzi od pionu nie powinny być większe od 4mm, poziomu 10mm. Uszczelnienia wśród okładziną środkową a murem nie mogą być większe od 20mm.

Okładziny podłogowe
Okładziny podłogowe

Odbiór prac okładzinowych

W trakcie odbierania prac okładzinowych robi się badania szykujące fundament i jego jakość, tworzyw i ich uszykowanie i odpowiedniość umieszczenia zakotwień, wypełnienia zaprawą uszczelnienia wśród okładziną oraz murem czy umieszczenie okładzin z drewna, czy doczepienia okładzin z materiałów sztucznych.  Oględziny tworzyw skupiają się na wykonaniu obserwacji i zestawianiu ich z atestami i zrobieniu zapisów w dzienniku budowy. Badanie odpowiedniości przeprowadzenia zrobienia okładzin skupia się na skontrolowaniu jakości i wyrównania płaszczyzny. (uprawnienia budowlane 2021)

Kamień, zwłaszcza elewacyjny, po jakimś okresie czasu zanieczyszcza się kurzem i zanieczyszczeniami z powietrza. Poza tym kamienie potrafią się uszkodzić poprzez jakieś uderzenie bądź bo zostały słabo zamocowane. (uprawnienia budowlane program) Metoda naprawy jest zależna od typu uszkodzenia. Zadymione płaszczyzny piaskowców usuwa się przy użyciu płynów chemicznych, przykładowo sody. Nieszkodliwym i świetnie działającym preparatem do oczyszczania kamienia jest zwyczajne mydło. Z piaskowca da się zlikwidować płaszczyznowe ubrudzenia poprzez ich szlifowanie.

Okładziny

Powszechniej od kamienia naturalnego używa się jako okładziny kamienie nienaturalne, którymi są wyroby ceramiczne (kafelki terakotowe, kafelki klinkierowe), kafelki szkliwione (glazura), i przetwory betonowe, najczęściej lastrykowe. Patrząc na nieduże pomiary tych części umieszcza się je tylko na zaprawę cementową bądź cementowo-wapienną. Okładziny z klinkieru używa się głównie jako zewnętrzne. Kafelki klinkierowe umieszcza się do murów przy użyciu zaprawy cementowej. Spoiny wypełnia się też zaprawą cementową na gładko czy z zrobieniem na spoinie dekoracji. (akty prawne uprawnienia budowlane) Kafelki  terakotowe używane jako okładziny posiadają formę kwadratową. W kątach i przy złączeniu muru z posadzką używa się odpowiednio zrobione kafelki, narożnikowe oraz cokołowe. Kafelki, tak samo jak klinkier, rozmieszcza się na zaprawie cementowej. Spoiny poziome i pionowe muszą pokazywać równą siatkę. Okładzinę taką wykorzystuje się głównie w wejściach, korytarzach czy poczekalniach. Kafelki szkliwione rozmieszcza się tak samo jak terakotowe.

Okładziny z materiałów sztucznych

Okładziny z żywic syntetycznych robi się jako nieruchome kafelki czy wiotkie arkusze w przeróżnych barwach i rozdziałach, udające kafelki szkliwienie czy boazerie. (program egzaminu na uprawnienia) Do pokoi z zagrożeniem zawilgocenia, kuchnie czy łazienki, używa się kafelek przyklejanych odpowiednimi klejami do wygładzonej płaszczyzny. W reszcie miejsc używa się kafli pilśniowych laminowanych, jakie przyczepia się przybijaniem czy naklejaniem. Złączenia kafli i arkuszy bardzo często zakrywa się listewkami drewnianymi albo też zrobionymi z materiałów nienaturalnych. Okładziny zewnętrzne da się robić dopiero sześć miesięcy, a środkowe cztery po skończeniu prac stanu surowego obiektu. Środkowe prace okładzinowe potrzebują też wcześniejszego ukończenia prac tynkarskich i instalacyjnych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com