fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odpowiedzialność zawodowa spoczywa na wszystkich osobach, które posiadają uprawnienia budowlane i kierownik budowy nie jest tu wyjątkiem. Ustawa o prawie budowlanym mówi, że odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy wymaga ukarania go grzywną, gdy nie dopełni on swych obowiązków. (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania)

Niedopełnienie obowiązków służbowych

Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy przejawia się także przez żądanie naprawy szkody, jeżeli wynikała ona z niedopełnienia obowiązków służbowych. Taki warunek może wysunąć inwestor. Równocześnie trzeba mieć na uwadze, że kierownik budowy znajduje się zawsze pod większym lub mniejszym wpływem decyzji dokonywanych przez inwestora. Może on na kierowniku wymóc na przykład odejście od pewnych założeń projektowych bez zachowania wymaganych procedur. Co w takim przypadku? (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy – co w przypadku nowego rozwiązania inwestora?

Jeśli kierownik budowy przystanie na nowe rozwiązania inwestora bez odpowiednich procedur, będzie pomimo wszystko podlegał odpowiedzialności odszkodowawczej. Co zrobić więc w sytuacji, gdy inwestor usilnie na coś nalega, a jest to niezgodne ze sztuką budowlaną lub wykracza poza przyjęty wcześniej projekt? Kierownik musi się sprzeciwić i w razie potrzeby nawet wstrzymać prace budowlane. To on ponosi odpowiedzialność zawodową. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Odpowiedzialność zawodowa kierownika wymusza na nim wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialność cywilnej (OC). Jest to jedno z wymagań Polskiej Izby Inżynierów, do której jesteśmy zapisani gdy posiadamy uprawnienia budowlane. Bez tego nie możemy pełnić samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Opłatę OC wskazuje rozporządzenie Ministerstwa Finansów dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W sytuacji wyrządzenia szkody w ramach pełnionych przez siebie uprawnień, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie nawet do 50 tysięcy euro. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com