Odpowiednie pale pod fundamenty dają nam solidną konstrukcję. Palowanie odciąża inne elementy domu i dość dobrze radzi sobie z oddziałującymi na niego siłami. Nie trudno jest się więc domyśleć, że wybór pala jest bardzo istotną decyzją. (programy do uprawnień budowlanych)
Odpowiedni pal: jak powinien wyglądać?
Najczęstszym wyborem jest pal wkręcany, wykonany całkowicie z betonu. To podstawowa forma budowania; sprawdzi się w każdym przypadku równie dobrze. Przemyślanym wyborem byłby zakup dłuższych pali. Zachowują one znacznie lepiej moment obrotowy, pozwalając przy tym na lepszy skręt. Dobrze się to przyda podczas kładzenia rur. Rury powinny mieć oczywiście jak największą wytrzymałość techniczną. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)
Odpowiedni pal: cena a jakość
Odpowiedni pal niestety kosztuje. Prowadząc jednak budowę, musimy mieć ciągle na uwadze swoje obecne i przyszłe bezpieczeństwo. Zależy nam na fundamencie, który będzie najlepszy i najbardziej wytrzymały, stąd nasze wydatki są konieczne. Jeśli wykorzystamy pale w odpowiedni sposób, możemy być pewni, że osiągniemy w ten sposób odpowiednie obciążenie docelowe. Odciążymy też inne elementy będące fundamentami. (nauka do uprawnień architektonicznych)
A może inny materiał?
Powyższe opisy mogą wydawać się skomplikowane, lecz nie są one takie w praktyce. Przede wszystkim należy pamiętać o koniecznych uprawnieniach budowlanych – z nimi na pewno sobie poradzimy, nawet sami. W przypadku powracających wątpliwości, możemy postawić na inny materiał budowlany, na przykład na żelbeton. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Pal żelbetonowy
Odpowiedni pal wykonany z żelbetonu nie potrzebuje dodatkowych rur czy innych pomocy do wykorzystania momentu obrotowego. Dobrze o tym pamiętać, gdyż to trzon budownictwa. Nie trzeba chyba podkreślać istoty znajomości przepisów i reguł budowlanych przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Pale wkręca się do ziemi dzięki specjalnym maszynom budowlanym. Odpowiednio dobrany nacisk umożliwia szybkie wkręcenie pali i ich wykorzystanie na placu budowy. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)