fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oddzielenie kolumny

Dla oddzielenia kolumny od belki wystarczyć będzie bardzo widoczne cofnięcie powierzchni zewnętrznej jednej z części co do powierzchni drugiej. Do otrzymania czytelnego widoku mostu, potrzebujemy, żeby równało się od 3 do 5cm. Tak niewielka odległość nie ma znaczenia budowlanego i potrzebuje jedynie idealnego deskowania. Jak rozmieszczenie kolumn nie wpływa na użytkowanie przestrzeni pod mostem, to warto umieszczać w jednym słupie dwie kolumny. (uprawnienia budowlane kontakt) Aby nie powiększać za bardzo sił transportowanych przez kolumny na podstawy przy jednostronnej masie pomostu, kolumny warto rozmieszczać idealnie szeroko. Regułę tą warto mieć na uwadze w sytuacjach, kiedy nie sprawia ona powiększenia kubatury oraz finansów kolumn. Odstępstwo od niej da się zrobić, gdy potrzeba tego zagospodarowanie przestrzenne pod mostem, albo kiedy kolumny filara rozmieszczonego w rzece potrzebują otoczenia ich jedną partią opływową. Wtedy powiększenie rozmieszczenia kolumn sprawia powiększenie długości, czyli objętości tej części. (uprawnienia budowlane 2021) Razem z nią powiększa się objętość podstawy.

Oddzielenie kolumny od belki
Oddzielenie kolumny od belki

Zwiększenie rozpiętości

W takich sytuacjach da się zsunąć obie kolumny do siebie i zastąpić je jedną kolumną albo jednym murem. Aby w takich rozwiązaniach belki centralne nie były za daleko odsunięte poza brzegi kolumn, poleca się zsunąć skrajne środniki tych belek do środka pomostu albo pochylić je robiąc średnicę skrzynkową belek centralnych. Środkowe brzegi kolumn da się rozłożyć dowolnie co do brzegu belek, o ile kolumny trafiają na poprzecznice albo przepony. Jak w powierzchni osi kolumn nie widać poprzecznicy albo stężenia idącego przez pełną rozpiętość pomostu, to rozmieszczenie środkowych brzegów tych kolumn musi zostać dopasowane do umieszczenia środników belek centralnych. Średnice kolumn mostów ramownic muszą zostać dopasowane do zmienności sił zwykłych, stycznych i punktów ściskających wzdłuż kolumny. (uprawnienia budowlane program)

Zmienność sił zwykłych

Zmienność sił zwykłych wzdłuż osi kolumny posiada istotne znaczenie jedynie w formowaniu kolumn niezwykle rosłych, jakich masa bywa równorzędna z masą przęseł. W normalnych sytuacjach masa osobista kolumn bywa o wiele niższa od wielkości sił zwykłych, transportowanych na kolumny z przęseł. Stąd wpływ masy kolumny na zmienność jego średnic bywa zwykle nieważny. (akty prawne uprawnienia budowlane) Siły styczne w kolumnach posiadają większe wartości wtedy, kiedy kolumny są niewysokie, a sztywność bywa duża, to jest w sytuacjach, jakich nie poleca się korzystać  z ustrojów ramownicowych. W ustrojach o odpowiednio dobranych stosunkach rosłości kolumn do szerokości przęseł i rozmiarach poprzecznie kolumn i przęseł, siły styczne są idealnie niskie. Przez to w dobrze uformowanych mostach siły styczne nie mogą mieć wpływu na rozmiary średnic. Ponieważ wielkość tych mocy bywa nie zmieniająca się co do rosłości kolumn, przez, aby naciągnięcia stycznie nie były za wielkie, warto nadawać kolumnom idealną rozpiętość w poprzek mostu. Powiększenie jednak rozpiętości wpływa w małym stopniu na wzrost nieruchomości kolumny od zwiększenia jego obszerności wzdłuż mostu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Mur zewnętrzny kolumny

Mur zewnętrzny kolumny nie może widnieć w nawierzchni zewnętrznych murów belek. Bywa to potrzebne do odosobnienia planu kolumny od belki. (program egzaminu na uprawnienia) Mur zewnętrzny kolumny musi zostać cofnięty co do nawierzchni zewnętrznej belki, albo pojawiać się na zewnątrz z tej powierzchni. W pierwszej sytuacji niższy brzeg belki idzie nad głowicą kolumny jako linia nieprzerwana co do mostu, a zewnętrzna powierzchnia kolumny ogranicza skosy kolumny i belek. Taką metodą w widoku mostu zostaje oddzielony plan belki od plany kolumny razem ze skosami kolumny i belki. W drugiej sytuacji, jak powierzchnia muru belki bywa cofnięta co do muru kolumny, nie warto ich kończyć na niższym brzegu belki, ale kierować do wspornika kafla chodnikowego albo niższego brzegu belki podporęczowej. Utrzymywanie zewnętrznych murów kolumn i belek w jednej nawierzchni bywa błędem, bo gubi rozdzielenie na belki i kolumny. Plan takich elewacji bywa niespójny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com