fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ocieplenie zewnętrzne domu

Aktualne przepisy wymagają, aby współczynnik przenikania ciepła U wynosił 0,20 W/(m2.K). Warto jednak go jeszcze trochę zminimalizować.   (uprawnienia budowlane kontakt)  Zazwyczaj dom ocieplamy z zewnętrznej strony budynku. Przy ocieplaniu stosujemy tzw. system ETICS wykorzystując  produkty tj.: podkład do tynku, klej izolacyjny, tynk cienkowarstwowy ( do wybory mamy silikonowy, akrylowy, siloksanowy oraz mineralny), siatkę zbrojącą, farbę elewacyjną oraz inne tego typu akcesoria. Materiał, z którego korzysta się najczęściej przy zastosowaniu tego systemu to styropian fasadowy w formie sztywnych płyt oraz płyty z wełny mineralnej (gęstość 80-130 g/m3). Zanim rozpoczniemy przyklejanie płyt dociepleniowych należy przygotować podłoże, tak, aby było suche i czyste. W przypadku  domów jednorodzinnych możemy pominąć kołkowanie, jednak gdy budynek przekroczą 8 m wysokości jest to niezbędne.   (uprawnienia budowlane program) 

ocieplenie zewnętrzne domu
Ocieplenie zewnętrzne domu

Po przeszlifowaniu izolacji umieszczamy tzw. podkład tynkarski zbrojony siatką z włókna szklanego. Należy dopilnować aby siatka w żadnym miejscu nie wystawała i znalazła się pomiędzy dwiema warstwami podkładu. Pomiędzy każdym pasem należy zachować 10 cm zakładu. Następnie rozprowadzamy i zacieramy tynk na już zagruntowanym podkładzie. W końcowym etapie malujemy elewację farbą. Czasem stosuje się też płytki elewacyjne np. z klinkieru zamiast tynku. (uprawnienia budowlane 2022) 

Stara izolacja

W przypadku ocieplania budynku, który wcześniej został ocieplony stajemy przed dylematem czy robić to od podstaw po usunięciu starej warstwy czy po prostu dołożyć dodatkową wartej o tej już istniejącej. Należy wówczas zrobić tzw. odkrywkę polegającą na wycięciu fragmentu ocieplenia, aby sprawdzić czy stara izolacja trzyma się muru. Odkrywka wynosi zazwyczaj 1x1m. Dzięki temu dowiemy się w jakim stanie jest mur. Czy nie posiada zawilgoceń i zagrzybień. Kolejną warstwę mocujemy po stwierdzeni, że stare ocieplenie jest dobrze przymocowane.. Możemy wówczas mocować do wcześniej zagruntowanego tynku styropian lub płyty wełny. Należy je zakołkować długimi kołkami, aby przeszły przez starą warstwę izolacji zakotwiczyły się przynajmniej na 5 cm głębokości. (uprawnienia budowlane segregator )  

Ciepłe ściany trójwarstwowe

Dawniej stosowano dwie warstwy: nośną i osłonową, bez ocieplenia pomiędzy nimi, co powodowało straty ciepła. Taka pustą szczeliną można wypełnić izolacją np. metodą natryskowa lub nadmuchową, jednak jest to dosyć kosztowne. Takie rozwiązania stosuje się w przypadku budynków o zabytkowej lub bardzo cennej elewacji. Standardowe budynki ociepla się natomiast kolejną warstwą z zewnątrz. Obecnie stosuje się system ciepłej ściany, czyli trójwarstwowy złożony z warstwy nośnej (z bloczków, cegieł bądź pustaków(, z warstwy ocieplenia grubości 8-15 cm, oraz warstwy pełniącej funkcję muru osłonowego grubości 8-12 cm (z bloczków, pustaków lub cegieł). Wybór technologii, rodzaj konstrukcji oraz materiału jest bardzo istotną kwestią. Przez kilkadziesiąt lat zapewniamy sobie bowiem komfort użytkowania budynku, ochronę przed utrata ciepła oraz hałasem. Dlatego wybierając ocieplenie zewnętrzne domu warto rozważyć kwestię wyboru przegrody jedno-, dwu- lub trójwarstwowej bardzo dokładnie. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com