fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabezpieczenie części podczas wykonywania innych prac

Najmocniej narażone na zniszczenia i ubrudzenia bywają ościeżnice drzwiowe oraz okienne. Uszkodzenia zautomatyzowane ościeżnic pojawiają się zwykle przez nieostrożny transport tworzyw i części do reszty prac budowlanych i instalacyjnych. (uprawnienia budowlane kontakt) Aby ochronić ościeżnice warto obłożyć paskami kafle pilśniowe czy ochronić okładziną z desek. Ościeżnice, tak samo jak skrzydła okienne w sytuacji gdy zima sprawia, że trzeba zawiesić skrzydła przed zrobieniem prac tynkowych, chroni od ubrudzeń zaprawą przez obicie tekturą czy odpadkami papy. Części politurowane warto zabezpieczać od zabrudzenia farbą poprzez dokładne obłożenie czy owinięcie papierem. Produkty ślusarskie muszą zostać ochronione od wpływów wilgoci i napieranie czynników chemicznych, sprawiających korozję i ubrudzenia zaprawą, zwłaszcza cementową, jaka nie jest łatwa do odspojenia. (uprawnienia budowlane 2021)

Ochronienie elementów w trakcie prac
Ochronienie elementów w trakcie prac

Metody zamontowania i uszczelnienia ościeżnic

Robi się je na kotwie żelazne, na wkręty bądź gwoździe czy na drewniane listwy. Kotwie dociska się do ościeżnicy, od kierunku przylegającego do ściany, w odległościach do 75cm dla drzwi oraz do 100cm dla okien i zabetonowuje się je w uszykowanych w oścież w gniazdach. (uprawnienia budowlane program)

Kolejna metoda mocowania skupia się na umieszczeniu wystarczającą długich gwoździ czy dołączeniu wkrętów przez ościeżnicę do umieszczonych wcześniej w ościeże klocków drewnianych czy cegieł z trocinobetonu. Rozstawienie klocków czy cegieł jak kotwi to około 50cm, a w murach działowych 30cm. Zamiast używania kotwi da się w murach grubych wszystkie stojaki ościeżnicy umocować przynajmniej dwoma gwoździami 55×150 czy 60×175 do klocków drewnianych o średnicy 6×10 i długości równającej się obszerności ściany. Klocki te muszą zostać nadprogramowo zamocowane dwoma prętami o przekroju 3mm umieszczonymi końcami w spoinę na 30cm. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zestawy ościeżnic

Zestawione  zestawy ościeżnic z drzwiami i ramami okien umieszcza się w rozstawieniu pionowym, wsparte o siebie z odchyleniem 5-10%. Identycznie umieszcza się też komplety drzwiowe ze stalowymi ościeżnicami, progami do dołu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ochroniona powłokami antykorozyjnymi potrafi zostać ona składowana na otwartym powietrzu na magazynie o równej i przewiewnej podstawie. Produkty ślusarskie umieszcza się na płaszczyznach chroniących je od dotykania z ziemią. Produkty warto rozmieszczać tak, by woda biorąca się z deszczu dała radę łatwo uchodzić. W sytuacji magazynowania produktów w stosach używa się tak samo rozmieszczone przekładki drewniane chroniące produkty od deformacji. We wszystkich sytuacjach części muszą zostać tak przechowywane, by posiadały pewną stateczność i, żeby była możliwość swobodnego ich zabierania z punktu składowania bez zakłóceń równowagi reszty części.

Części złuszczające się

Części podczas magazynowania jakie wykazują złuszczanie powłoki chroniącej trzeba ponownie przemalować. Produkty i części stolarskie da się umieścić w tych elementach, jakie bywają suche i ochronione przed opadami atmosferycznymi. (program egzaminu na uprawnienia) Nie można osadzać stolarki w tym samym czasie ze stawianiem ścian, z wyjątkiem ościeżnic w murach działowych o obszerności 25cm czy mniej. Ościeża osadza się przed stawianiem i umieszczaniem tynku, a okładziny stolarskie warto robić po rozmieszczeniu tynku. Części ślusarskie najlepiej będzie osadzać w tym samym czasie co muruje się mury, rozstawia posadzki, schody, stropy i tak dalej. W sytuacji braku takich sytuacji, warto zostawić gniazda dla kolejnego osadzania części. Osadzanie ościeżnic metalowych drzwiowych do skrzydeł drewnianych potrafi zachodzić w tym samym czasie co stawianie muru czy po ich zrobieniu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com