fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ochrona przed hałasem w budynkach

Ochrona przeciwdźwiękowa polega na zapewnieniu odpowiednich warunków akustycznych. Ważne jest aby poziom hałasu nie narażał użytkowników budynku oraz osób znajdujących się w jego pobliżu. Nie może on zagrażać ich życiu, uniemożliwiać im pracy, snu oraz odpoczynku. Wymagania te są zawarte w dyrektywie UE nr 89/106/EEC oraz dokumencie interpretacyjnym do tej dyrektywy. Należy zwrócić uwagę na to, że oprócz zapewnienia ochrony użytkownikom budynku przed hałasem z zewnątrz, musimy zapewnić odpowiednią ochronę otoczenia budynku, przed dźwiękami przez nich emitowanymi. (uprawnienia budowlane 2020)

Jak zatem powstaje hałas? Hałas jest wynikiem nakładania się na siebie różnych dźwięków w sposób chaotyczny. (testy z uprawnień budowlanych) Takie zjawisko bardzo negatywnie wpływa na ludzki organizm i może powodować zmiany akcji serca, rytmu oddychania czy ciśnienia tętniczego.

Ochrona przed hałasem w budynkach

Czym jest ochrona akustyczna?

Ochrona akustyczna ma na celu zapewnienie bariery pomiędzy falami akustycznymi emitowanymi przez człowieka a otoczeniem. Ważne jest, aby zrozumieć czym jest dźwięk od strony fizycznej. Zjawisko wrażenia słuchowego wywołane jest przez fale akustyczne o odpowiedniej częstotliwości. Niektóre z nich powodują poruszanie się cząsteczek powietrza, a inne drgania. Np. Mowa ludzka jest falą akustyczną powietrzną, zaś uderzenie pięścią w ścianę będzie falą akustyczną uderzeniową. Pierwsza porusza powietrze, a druga wywołuje drgania. (materiały do nauki na uprawnienia architektoniczne)

Dzięki tej wiedzy, łatwiej jest dobrać rodzaj izolacji do poszczególnych części budynku. Np. na posadzkach ważne jest, aby zastosować materiał tłumiący drgania, zaś na ścianach ważniejsza będzie ochrona przed falami akustycznymi powietrznymi.

Jak zapewnić ochronę akustyczną domu?

Ochronę przed hałasem zapewniają materiały miękkie o wysokiej gęstości. Jednym z najbardziej popularnych jest wełna mineralna, która pełni także funkcje izolacji termicznej. W ścianie warstwowej połączenie wełny, płyty OSB oraz gipsowo- włóknowej, zdecydowanie wystarcza aby wyciszyć pomieszczenie i zapewnić barierę przed dźwiękami powietrznymi. (opnie o programach uprawnienia budowlane)

Nieco trudniej jest z dźwiękami uderzeniowymi, jednak na rynku znajdziemy całkiem sporą ofertę mat akustycznych, które stanowią zarówno izolację jak i podkład pod posadzki. (więcej ciekawostek o nas)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com