fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obiekty łukowe z klejonego drewna

Już od kilkudziesięciu lat boiska sportowe powstawały z materiałów konstrukcyjnych, takich jak stalowe bądź aluminiowe kratownice czy kształtowniki. Jednak od pewnego czasu można zaobserwować, że inwestorzy interesują się elementami łukowymi stworzonymi z klejonego drewna. Poza oczywistymi zaletami tego materiału warto zaznaczyć, że również użytkowe i ekonomiczne względy przemawiają za stosowaniem drewna klejonego warstwowo. Przy stworzeniu szczelnej i poprawnie wykonanej membrany nie ma potrzeby konserwowania elementów np. poprzez ponawianie impregnacji. Nie trzeba również uzupełniać antykorozyjnego pokrycia w czasie całkowitego okresu eksploatowania. (uprawnienia budowlane cennik) 

Obiekty łukowe z klejonego drewna
Obiekty łukowe z klejonego drewna

Skraplanie pary wodnej

Mając do czynienia z materiałem, jakim jest drewno nie pojawia się tu skraplanie wodnej pary na konstrukcyjnych elementach. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku elementów metalowych konstrukcji. Krople wody, które kapią dają poczucie dyskomfortu u użytkowników. Niosą one także negatywny wpływ na trwałość sportowej nawierzchni. Stosowanie łuków z klejonego drewna jako elementów lekkich konstrukcji obiektów, które pokrywa się za pomocą membrany PCV jest bardzo dobrym oraz uzasadnionym wyborem. Wykorzystanie materiału o naturalnym pochodzeniu oraz o wysokim stopniu wizualnych standardów daje obiektom poza estetycznym wyglądem również prestiż. Wnętrza wydają się w związku z tym bardziej eleganckie i ekskluzywne.  (uprawnienia budowlane program) 

Membrana na lekkie konstrukcje

Pokrywająca konstrukcję membrana może być np. poliestrową tkaniną, jaka powlekana jest PCV o gramaturze wynoszącej 650 g/m2. Posiada ona higieniczne atesty i klasyfikuje się ją zgodnie z PN-EN 13501-1+A1:2010 odnośnie reakcji na ogień jako B, s2 albo d0.  Zgodnie z zapisami w rozporządzeniu membrana ta określana jest jako niezapalna. Występuje ona w dwuwarstwowej postaci struktury z powietrzną poduszką. Za pomocą niewielkich powietrznych pomp struktura utrzymuje się w naprężeniu o ciągłym charakterze. To daje gwarancję większej akustycznej i termicznej izolacyjności oraz odporności na atmosferyczne warunki, porównując ją do namiotowych tradycyjnych powłok. Dodatkowo membrana nie jest samonośna, nie trzepocze w przypadku wiatru i nie zwisa. Chcąc odpowiednio oświetlić kort stosuje się do tego celu elektrooszczędne oraz nowoczesne oświetleniowe oprawy lamp, które posiadają technologię LED. Lampy podwiesza się do łuków głównych ram. (uprawnienia budowlane segregator)   

Tymczasowe budowlane obiekty

Lekkie konstrukcje obiektów z wyżej wymienioną membraną kwalifikuje się zgodnie z rozporządzeniem i ustawą zwykle jako tymczasowe obiekty budowlane. Ich okres użytkowania jest krótszy, niż ich techniczna trwałość. Przeznacza się je do przeniesienia w inne miejsce albo też do rozbiórek. Z inwestorem uzgadnia się okres użytkowania danego obiektu i ujmuje się go w budowlanym projekcie. Pożarowe wymagania dla takich obiektów mówią, że muszą być one wykonane minimum w klasie E. Nie stawia się dla nich wymagań związanych z pożarową izolacyjnością, szczelnością i nośnością elementów w budynku. Obiekt pomimo pracy ciągłej naprężających pomp do struktury membrany klasyfikuje się jako budynek o typie namiotowym. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com