fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Klejone drewno CLT

Na obszarze Polski dla wielu osób zajmujących się budowlanymi procesami produkty CLT są jeszcze nie znane. Jeszcze cofając się dwadzieścia lat wstecz, można by powiedzieć, że jest to normalnie zjawisko oraz w pełni usprawiedliwione. Jednak obecnie wiedza na temat tych produktów jest w pełni ugruntowana, i powinna mieć ona powszechny charakter oraz być niezbędna. Patrząc na to, że klejone warstwowo drewno sięga swoją historią aż 100 lat, na drewno obecnie należy patrzeć z nowej, innej perspektywy. Trzeba docenić jego zalety i traktować je na równi ze stalą czy żelbetem. Warto zagłębić swoją wiedzę na ten temat, a w razie pojawienia się pytań czy wątpliwości skontaktować się z producentami klejonego drewna. (uprawnienia budowlane 2022)  

Klejone drewno CLT
Klejone drewno CLT

Produkowanie CLT

W pierwszym etapie produkowania CLT działania nie różnią się od procesu związanego z produkowaniem klejonego drewna warstwowo i wzdłużnie. Drewniany surowy materiał poddaje się suszeniu, struganiu oraz docięciu, a dalej łączy się go palczastymi połączeniami w długie wstęgi. Za pomocą takich połączeń uzyskuje się długie konstrukcyjne deski, które w związku z elementami CLT ogranicza się do transportowych długości. Wynoszą one od 12 do 16 metrów. Produkcyjne możliwości są tu jednak znacznie większe, ale wówczas elementy gotowe wymagają w takim przypadku transportu specjalistycznego. Tolerancja związana z wilgotnością materiału kształtuje się między 12+/-2%. Warstwy CLT wykonuje się z tarcicy, która posiada taką samą klasę związaną z wytrzymałością, określoną w normie EN 14081-1. Niekiedy stosuje się różne gatunki drewna, jeżeli zachowa się takie same techniczne parametry związane z skurczem i pęcznieniem.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Sklejenie produktu CLT

Drugi produkcyjny etap opiera się o działania związane z odpowiednim ułożeniem przygotowanych wcześniej drewnianych lameli oraz na wykonaniu sklejenia ich, tworząc w ten sposób gotowy produkt o typie CLT.  (uprawnienia budowlane kontakt)  Aby połączyć ze sobą poszczególne warstwy stosuje się do tego celu najczęściej melaminowe kleje i kleje poliuretanowe. Od kilkudziesięciu już lat takie środki wykorzystuje się do produkcji warstwowo klejonego drewna oraz klejonego wzdłużnie. Spełniają one normy, które są restrykcyjne pod kątem emisyjności formaldehydu. Są one w pełni bezpieczne dla zdrowia podczas produkcji i użytkowania, ale również w czasie zagrożenia pożarem.  (uprawnienia budowlane program) 

Cechy desek do wykonania CLT

Elementy CLT wykonuje się z desek, które posiadają grubość od 6 mm do 45 mm. Niekiedy dopuszcza się w trójwarstwowych układach stosowanie wewnętrznej warstwy, której grubość wynosi 60 mm. Norma pozwala wykonać także gięte rodzaje elementów z drewna krzyżowo klejonego, gdzie na grubość warstw wpływa przede wszystkim promień związany z gięciem elementów. Na rynku budowlanym zapotrzebowanie związane z produktem giętym CLT jest małe, a sam koszt związany z przygotowaniem produkcji jest bez porównania wyższy od elementów prostych. To sprawia, że niewiele producentów posiada w swojej ofercie takie produkty. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com