fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowoczesne rodzaje nadproży stosowane w konstrukcjach budowlanych

Nadproża są ważnym elementem w konstrukcji budynku już od początku jego wznoszenia. Ich konstrukcja na początku była ograniczona do wielkości jednego elementu, a i ich nośność oceniano na poziomie eksperymentalnym. Wraz z upływem czasu można było kształtować większe otwory w łukowych konstrukcjach w związku z obserwacją natury oraz występujących w niej rozwiązań o naturalnym charakterze. W greckiej cywilizacji poprzez łukowe konstrukcje kształtowało się otwory o wymiarach do 6 metrów, a w rzymskiej cywilizacji powiększyli te otwory do wartości 40 metrów. Poszukiwanie odpowiedniego kształtu opierało się na tworzeniu zastępczych układów z liny oraz na obciążeniu. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Nowoczesne rodzaje nadproży stosowane w konstrukcjach budowlanych
Nowoczesne rodzaje nadproży stosowane w konstrukcjach budowlanych

Nowoczesne rodzaje nadproży

Obecnie bardzo dużą uwagę przykłada się do sprawności wykonywania budowlanych prac oraz na wygodę dla projektantów. Większość nadproży, jakie się stosuje to żelbetowe prefabrykaty, które posiadają duży stopień nośności. Na placu budowy wbudowanie gotowych elementów przyśpiesza ogólny czas prac budowlanych. Popularne rozwiązania stosowane na budowie stanowią gwarancję, że będą one niezawodne. Projektanci natomiast nie muszą tracić wiele czasu na to, aby określić nośność danego nadproża w detalu za pomocą obliczeń, bądź też poprzez rysownie zbrojeń. Ich praca polega tylko na dokonaniu oszacowania obciążenia, jakie się pojawia i na tej podstawie dobierają oni nośność do takiego nadproża. Patrząc na żelbetowe rodzaje nadproży można wyróżnić dwa ich typy, a mianowicie nadproża strunobetonowe oraz nadproża zwykłe. Różnica między nimi polega na tym, że mają one inną technologię wykonania, ogniową odporność i nośność. (uprawnienia budowlane 2022)  

Prefabrykowane nadproża

Nadproża prefabrykowane konstruuje się tak, aby ich nośność była zazwyczaj wystarczająca. Kiedy w ścianach nie występują dodatkowe obciążenia, niż własny ciężar muru, w takim wypadku nośność związana z nadprożem z pewnością będzie na odpowiednim poziomie. Gdy ściana ma obciążenia dodatkowe, w takim wypadku nadproże należy poddać weryfikacji. W przypadku, gdy dodatkowe obciążenie znajduje się na wysokości mniejszej niż 0,866 obliczeniowej długości nadproża, takie nadproże w tej sytuacji trzeba sprawdzić pod kątem obciążenia. Inne przypadki wskazują nam na to, że obciążenie nie wpływa na obszar oddziaływania na dane nadproże.  (uprawnienia budowlane program) 

Nadproża płaskie i łukowe

Przedwojenne budownictwo opierało się o wytyczne związane z kształtami nadproży płaskich oraz łukowych. (uprawnienia budowlane)  Twierdzono, że stworzenie nadproża zgodnie z zawartymi wytycznymi w przepisach w pełni wystarczy do tego, aby zapewnić im odpowiednią nośność. Takie nadproża do dzisiaj można spotkać w poniemieckich obiektach. Czasami znajdziemy też nadproża, które są drewnianym elementem, deskami, albo niekiedy występuje brak nadproży, które to były uznawane jako wymysł budowlańców na terenie Polski. Taka opinia krążyła nie tylko ze względu na nośność nadproży, ale również z powodu przeciwpożarowych warunków. Na ten moment nadproża wykonuje się w większości z żelbetu albo za pomocą stalowych profili. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com