fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nadzór inwestorski i praktyka

Niestety istnieje mnóstwo niepewności jeśli chodzi o praktyki do uprawnień budowlanych w nadzorze inwestorskim. Można by pomyśleć, że w sytuacji kiedy praktykę nadzoruję inspektor, który ma odpowiednie uprawnienia budowlane i specjalizacje, może pełnić samodzielne funkcje techniczne oraz jest członkiem izby samorządu zawodowego. Wtedy wszystkie konieczne warunki są spełnione. Jednakże izba architektów, ani izba inżynierów nie akceptuje praktyki w nadzorze budowlanym. Skąd się to bierze? (materiały do egzaminu na uprawnienia)

Otóż zacznijmy od artykułu 14 ustawy Prawo Budowlane, gdzie powiedziane jest praktyka zawodowa polega na pełnieniu funkcji technicznej na budowie. Wliczamy w to tworzenie obiektów budowlanych, a także rozbudowę, nadbudowę czy odbudowę budynków. Dodatkowo roboty budowlane to także prace przy rozbiórce, montażu, remoncie i wszelkiego rodzaju przebudowy obiektów budowlanych. (egzamin na uprawnienia)

Każda osoba odbywająca praktykę musi czynnie uczestniczyć w pracach przy wykonywaniu budynków. Odpowiedzialny za te prace jest kierownik budowy. Inspektor nadzoru jest zobligowany przez inwestora lub nadzór budowlany tylko do kontroli. A co za tym idzie nie uczestniczy czynnie przy pracach budowlanych. (uprawnienia budowlane)

Kierownik budowy i jego obowiązki

Prawo budowlane precyzyjnie określa obowiązki kierownika budowy. Jest ich o wiele więcej niż w przypadku inspektora nadzoru. Z tego też powodu, osobą szkoląca się pod okiem inspektoą ma dość ograniczone pole do nauki jak kierować lub nadzorować prace budowlane. Na podstawie tych argumentów inspektor nadzoru inwestorskiego nie może zostać opiekunem praktyki zawodowej. Tymi zasadami kieruje się Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd ten powszechnie uznał, że te prace budowlane, które są prowadzone przy udziale inspektorów nadzoru budowlanego nie spełnia wymogów odbywania praktyki budowlanej pod nadzorem osoby z odpowiednimi uprawnieniami. (uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com