Nadokienne belki
Nadokienne belki zaopatruje się w wystające w powierzchni górnej sworznie, które mają średnicę 22 mm. Posiadają gwint oraz nakrętkę. Po montażu belki i sprawdzeniu, jak jest położona boczne wycięcia betonuje się albo wypełnia cementową zaprawą. Na nadokiennej bele układa się dachowe wiązary, które mają na końcach otwory. Belki układa się tak, aby sworznie na końcach belek wchodziły w otwory. Otwór wypełnia się cementową zaprawą a na koniec, który jest nagwintowany nakłada się nakrętkę. Nadokienna belka na słupie i dachowa belka leżąca na nadokiennej belce układa się na cementowej zaprawie o grubości 1 cm. (nauka do uprawnień budowlanych).
Złącza na sworznie
Analogiczne złącza do sworzni wykorzystuje się w wewnętrznym słupie tego samego budynku (testy 2021 uprawnienia). Oprócz łączących podciąg ze słupem sworzni i sworznia łączącego podciąg z dachową belką występuje tu sworzeń, który łączy dachową belkę z beleczką pomiędzy wewnętrznymi słupami. Przykłady te nie stanowią rozwiązań, które umożliwiają zespolenie monolityczne schodzących się w złączach prefabrykowanych elementów. Żelbetowe złącza są najbardziej znanymi połączeniami w prefabrykowanych konstrukcjach.
Rozciągające siły w złączach
W złączach rozciągające siły przenosi się za pomocą stalowych wkładek zakotwionych w betonie (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Siły ściskające przenoszone są na beton. Zapewnia on dobrą przyczepność stalowym wkładkom i przenosi siły. Na placu budowy beton układa się między dwa łączone elementy. Tak połączone mają pręty stalowe, które wystają z płaszczyzn. Długość całkowita żelbetowego złącza zależy od koniecznej długości, jaka jest potrzebna do uzyskania ustawienia pełnego prętów w wykonanym w złączu betonie. Długość kotwień można pomniejszyć, kiedy zachodzą na siebie i mają haki na końcach. Do ujemnych cech takich złącz można zaliczyć konieczność podpierania łączonych belek podczas betonowania ich i twardnienia w złączu. Wadą jest też trudność w betonowaniu złącza, które jest silnie zbrojone betonem w dolnej części belki.
Zalety złączy żelbetowych
Główne zalety złączy żelbetowych to małe zużycie dodatkowych sił w stykach, prostota oraz łatwość wykonania i możliwość tworzenia połączeń o monolitycznym charakterze. Można stworzyć kilka prefabrykatów złożonych o ciągłej konstrukcji, ramowe ustroje, ciągłe belki itp. Patrząc na przenoszenie żelbetowe złącza najlepiej odpowiadają charakterze pracy żelbetowych konstrukcji. Żelbetowe złącza można podzielić na cztery grupy, a mianowicie: złącze ze zbrojeniem na tzw. zakład, złącze ze spawanym zbrojeniem, złącze z nakładkami żelbetowymi oraz złącze pętlowe (uprawnienia budowlane – egzamin).