fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Aby uzyskać uprawnienia budowlane koniecznych jest kilka czynników. Kluczowym elementem jest posiadanie praktyki zawodowej. To dzięki niej kandydat nabywa uprawnienia, umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną. Można wyróżnić dwa typy praktyk w tym zakresie: w biurze projektowym lub na placu budowy. Pierwsza, związana jest z możliwością uczestniczenia w pracach projektowych, druga z kolei – w pracach budowlanych. Praktyka budowlana musi być kompatybilna z zakresem specjalności uprawnień budowlanych, o które ubiega się wnioskodawca (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych).

Co mieści się w pojęciu praktyki zawodowej?

Praktyka zawodowa to praca polegającą nie tylko na wykonywaniu projektów budowlanych i kontrolowaniu postępów budowy. To także czynności inspekcyjne. W skład ten zalicza się też kontrolę w urzędach obsługujących organy nadzoru budowlanego. Ponadto również pracę w urzędach obsługujących ww. organy administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, wykonujące zadania zarządcy drogi publicznej.
Praktyka zawodowa w przeważającej części opiera się jednak na wykonywaniu czynności na terenie budowy. Wymagane jest tutaj dokonywanie fachowej oceny zjawisk, samodzielne rozwiązywanie zagadnień architektonicznych, organizacyjnych oraz budowlanych (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Praktykę można realizować również u zarządcy infrastruktury kolejowej, w podmiocie odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury kolejowej w odpowiednim stanie technicznym, działającym na zlecenie zarządu infrastruktury kolejowej.

Kiedy można uznać praktykę zawodową?

Odbywanie praktyk w komórkach administracyjnych, technicznych i eksploatacyjnych, można zaliczyć do praktyk zawodowych. Warunek ten spełniony jest tylko wtedy, kiedy praca w tych komórkach wymaga posiadania uprawnień budowlanych. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). W zakres praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych nie można zaliczyć: elektrycznych pomiarów eksploatacyjnych. Nie zalicza się tu również obmiarów, tworzenia kosztorysów oraz rozliczania budowy, inwentaryzacji, koncepcji projektowych (nauka do uprawnień budowlanych).
Jeden rok praktyki zawodowej obejmuje 52 tygodnie. Czas praktyki rozliczany jest w tygodniach Tydzień składa się z pięciu dni, które mogą stanowić dni robocze, jak również weekendy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com