fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odpowiednie murowanie

Prawidłowe murowanie zaczynamy od umieszczenia warstwomierzy albo wyprowadzenia bloków kierunkowych. Stawia się je też w parometrowych odległościach na wzdłuż ściany. Blok kierunkowy to parę rzędów cegieł dokładnie rozmieszczonych i wypionowanych. Do bloków przyczepia się gwoździami sznurek i rozpina go na długości zewnętrznej krawędzi rzędu ściany. (uprawnienia budowlane kontakt)

Murowanie prawidłowe
Murowanie prawidłowe

Rozmieszczanie cegieł startuje od warstwy zewnętrznej, kolejno murarz umiejscawia rząd środkowy, a potem zapełnia folię, czyli warstwy cegieł wśród rzędów na obrzeżach. Patrząc na konsystencje zaprawy, formę i rozpiętość kamieni używa się rozbieżne typy murowania. (uprawnienia budowlane 2021) Zwykle korzystane do murowania kamienie, jakie ważą parę kilo i mają formę prostopadłościanu, rozmieszcza się w ścianach na wcisk, z podcinaniem zaprawy kielnią albo umieszczaniem zaprawy na boczne płaszczyzny. Mogą to być cegły cementowe, palone, silikatowe, czy nawet bloczki betonowe albo te z naturalnych wapieni.

Murowanie na wcisk

Murowanie na wcisk potrzebuje luźniej zaprawy wapiennej albo cementowo-wapiennej. Umieszczając rząd główkowy pracownik rozmieszcza pierw kawałek zaprawy grubości od 2,5 do 3cm i rozpiętości od 20 do 22cm. Ten kawałek musi zostać odpowiednio odsunięty od końca o 2-3cm, kiedy tworzy się mur na puste spoiny. W zrobionej ścianie zaprawa musi zostać cofnięta co do lica ściany o około dwa centymetry. Ściany nieotynkowane nie potrzebują pustych spoin. (uprawnienia budowlane program) Kawałek zaprawy rozmieszcza się wtedy w odstępach około 1 lub 2 centymetry od obrzeża ściany i umieszcza się cegły tak, by wysuwały zaprawę poza lico. Nadprogramową ilość zaprawy zabiera się kielnią, dostając idealną płaszczyznę lica ściany. Redukuje to prawdopodobieństwo zwilżenia ściany wodami z przykładowo deszczy, jakie kiedy spływają, nie ostają w spoinach.

Na rozmieszczonej zaprawie pracownik zaczyna do nałożenia rzędu zewnętrznego od lewej do prawej albo na opak. Chwytają cegłę delikatnie ją odchyla i wkłada do zaprawy w odstępie pięciu centymetrów od cegły wcześniejszej. Przybliżając cegłę do tej poprzedniej, pobiera nią zaprawę, żeby zwinnie zapełnić spoinę, a potem wkłada cegłę do zaprawy w sposób, by grubość spoiny wahała się w odległości 12-15mm. Rząd środkowy robi się analogicznie. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Miejsce pracy murarza

Po przetransportowaniu na miejsce pracy murarza cegieł, kosz się likwiduje, a cegły wciąż są na dnie skrzyni. Dzięki temu skrzynia niweluje pobieranie materiałów na stworzenie koszy oraz skrzyni i robotnicy nie mają dodatkowej roboty w postaci ładowania i rozładowania skrzyni.

Można zamiast skrzyń skorzystać z palet, czyli drewnianych albo metalowych tarcz, jakie są wyposażone w rączki do umieszczenia haków zawiesia, jaki żuraw je transportuje. Na palecie umieszcza się stertę kamieni i okrywa je folią, aby nie zabrudziły czy zniszczyły się. Ładowanie palet ma miejsce w cegielni, bo stamtąd transportuje się samochodami na budowę i żurawiami przywozi do murarza. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Murowanie samodzielne

W sytuacji murowania samodzielnego pracownik pobiera cegły z pryzmy, jaka znajduje się blisko niego. W przypadku pracy wieloosobowej pomocnicy podają cegły pracownikom. Dzięki temu murarz nie musi wykonywać tyle zbędnych ruchów, dzięki czemu ma lepsze rezultaty pracy. Cegły przed umieszczeniem zwykle potrzebują ociosania. Robi to murarz, zaostrzoną częścią młotka. Tuż przed czynnością umieszczania cegieł na ścianie umieszcza się w wodzie. (program egzaminu na uprawnienia)

Tak jak cegły, transportuje się zaprawę. W punkcie jej szykowania ładuje się ją na taczki i przy użyciu podnośnika kieruje się na miejsce pracy, a tam przelewa się ją do pojemnika murarskiego. Budowy, gdzie pracują żurawie koniecznie warto zaopatrzyć w odpowiednie skrzynie do zaprawy. Posiadają one formę kubła, który na końcu ma coś na kształt lejka. Żuraw transportuje skrzynię nad pojemnik pracownika, pomocnik przygotowuje pojemnik i zaprawę swobodnie się przelewa. Zaprawę na ścianie umieszcza kielnią robotnik, albo jeśli jest to praca wieloosobowa, pomocnik może w tym uczestniczyć.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com