fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Beton i mur

Beton oraz stworzone na pełne spoiny dziurkuje się kilofami, szpicakami albo pneumatycznymi młotami, lub ciosa się wiązką grubego piasku pod dużym ciśnieniem z piaskownicy. W ścianie zrobionej na niewypełnione spoiny przepłukuje się je na 1,5cm z zabrudzeń i resztek zaprawy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Mur i beton

Jak chcemy zaplecze w niektórych punktach wygładzić zaprawą przed przystąpieniem do licowania, to jej płaszczyznę pociera się szczotkami z gwoździ lub solidnym grzebieniem.

Każda płaszczyzna zaplecza musi zostać dokładnie oczyszczona i zwilżona wodą zanim przystąpi się do umieszczania licówek. Wskazywanie płaszczyzny oblicówki powinno robić się tak, by obwód wypełnianej zaprawy nie przekraczał 2-3,5cm przez wysokie ceny zaprawy. Możliwe wystające elementy z płaszczyzny ściany wygładza się mechanizmami ręcznymi albo pneumatycznymi. (uprawnienia budowlane 2021)

Płaszczyzny zewnętrznych obrzeży

Płaszczyzny zewnętrznych obrzeży kamieni określa się na umiejscowionych trzpieniach, zaraz po określeniu terenu przy skorzystaniu z pionów i sznura. Na wszystkich piętrach musi znajdować się chociaż jedna warstwa trzpieni umiejscowionych w odległościach na około 5cm. Trzpienia da się zastąpić w miarę potrzeby gipsowymi plackami. Kolejno określa się na murze kredą lub gwoździami rozkład różnych rzędów kamieni.

Tworzenie w ścianie gniazd na kotwie robi się, jak nie zrezygnowano z kotwi podczas murowania, albo jak chciano się ich pozbyć ale nie udało się tego wykonać poprawnie. (uprawnienia budowlane program) Kłucie gniazd następuje przy użyciu elektrycznych lub pneumatycznych wierteł, a czasami w przypadku niewielkich prac ręcznymi przyrządami. Głębokość tworzonych luk nie jest mniejsza od trzech cegieł, a rozpiętość luk w dużej mierze zależy od obliczeń zagiętej końcówki kotwi, zwykle wcale nie mniejszego od potrójnej rozpiętości drutu.

Do takich prac wliczają się rozstawienie rusztowania, złożenie przyrządów do przewozu kamieni, przywiezienie prądu oraz sprężonego powietrza do przyrządów i tak dalej.

Przez system robienia prac wyznaczamy dwie metody: licowanie zrobionego już muru bądź licowanie w tym samym czasie z murowaniem zaplecza. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wstrzymanie soli

Wnikanie rozpuszczalnych soli ze ściany do oblicówki musi zostać zatrzymane poprzez pionowy rząd zaprawy wśród licówek i zaplecza, i też poprzez spoiny wsporne i krzyżujące się. Po to warto jest korzystać z zapraw cementowych wodoszczelnych, a jak nie ma takiej możliwości, to dosypywać niewielkie ilości materiałów, które mają cechy wodoodporne. Może ot być mydło naftenowe, jakie dodaje się w obecności wody zarobowej 0,075-M, rVo co do masy cementu.

Nie poleca się korzystania do zapraw, które będą potem użyte do oblicówek chlorku wapnia, a zwłaszcza szkła wodnego. One znacznie polepszyły by tempo wiązania cementu, co prowadziłoby do niepożądanych wykwitów na płaszczyźnie oblicówki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zaprawa musi wyróżniać się porządną skłonnością i predyspozycją do zatrzymywania wody, jak i niewielkim osiadaniem i świetną czepliwością do powierzchni kamienia. Jedną z istotniejszych zalet zaprawy, z której korzysta się do spoin w elewacji bywa jak najłagodniejszy skurcz podczas schnięcia i zastygania.  Kiedy zaprawa posiada duży skurcz, wśród spoin pojawiają się niepożądane szczeliny włoskowate, jakie potem robią się większe i transportują wodę do środka, co wspomaga niszczenie się spoin i kamieni.

Wykończenie spoin

Do zwieńczenia spoin w jednej z rzeźb w stolicy skorzystano w 1951 roku z zaprawy cementowej niekurczącego się o nazwie „dixtil”. Do oblicówek granitowych korzysta się z zaprawy cementowej portlandzkiej w proporcjach 1:3.  Nie używa się wapna do zaprawy, bo to potrafi skutkować białymi plamami w elewacji. Do oblicówek z kamieni wsiąkających płyn, przykładowo są to wapienie, da się używać zaprawę cementowo-wapienną o proporcjach 1:1:6. Tutaj też mogą pojawić się białe plamy, ale one nie będą tak widoczne i przeszkadzające. Podczas korzystania z cementu wodoszczelnego albo prawidłowych dodatków cementu portlandzkiego da się zredukować cement w zaprawię, korzystając z zaprawy 1:4. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com