fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż zbrojenia i zbrojenie konstrukcji

Wyróżnia się dwie metody montowania zbrojenia, mianowicie montaż w punkcie zbrojarskim i umieszczanie go w formie czy deskowaniu, lub montowanie uszykowanych drutów zbrojeniowych w uszykowanym do tego deskowaniu. Wyróżnia się takie typy drutów zbrojeniowych: nośne, do montażu, rozdzielcze. Uszykowane i złączone prętem wiązałkowym zbrojenie składa się na system przestrzenny, jaki jest uzbrojeniem obiektów żelbetowych. (uprawnienia budowlane kontakt)

Montowanie zbrojenia
Montowanie zbrojenia

W przekrojach belek żelbetowych, gdzie nie widnieją druty połączone sposobem na zakład, warto pamiętać o odstępach w strefie rozciąganej c wśród drutów centralnych musi być  większa bądź taka sama jak średnica druta i za każdym razem większa od 2cm w części zgniatanej. (uprawnienia budowlane 2021) Odstęp c wśród drutów centralnych musi być większa bądź taka sama jak średnica druta i zawsze większa niż 3cm. Odstęp pionowy e wśród warstwami zbrojenia musi równać się bądź być większa niż połowa średnicy druta centralnego i za każdym razem większa od I cm. Odstęp strzemion od deskowania musi być taka sama bądź większa niż 2cm. Odstęp drutów centralnych od deskowania musi wynosić 2cm czy więcej. W kaflach odległość wśród działającymi drutami zbrojeniowymi w centralnej części przęsła kafla i ponad podporami musi równać się 5cm, a maksymalnie w kaflach o obwodzie 8cm I2cm, w kaflach o obwodzie powyżej 8cm I.5h, ale nie ponad 30cm. Skrzyżowania drutów przewiązuję się delikatnym prętem albo spawa przez zgrzewarkę.

Prostowanie stali

Do prostowania stali, jaka została przywieziona w kręgach przyda nam się prościarka automatyczna. Druty przywiezione w wiązakch, warto wyprostować na punktach zbrojarskich przy skorzystaniu z kluczy ręcznych oraz masywnych młotów. (akty prawne uprawnienia budowlane) Druty zbrojeniowe nośne, patrząc na grubość betonowej części, potrafią się odchylać co do osi druta pod kątami po kolei 30, 45 oraz 60 stopni. Odchylenia warto przeprowadzać na bolcach o przekroju równającym się mz 15 średnic odchylanego drutu. Nie pamiętanie o tym aspekcie może być powodem niszczenia się drutów stali na przegięciach. Do zginania przydają się giętarki automatyczne. Wyginać stal da się też w punktach zbrojarskich przy skorzystaniu z umieszczonych bolców stalowych czy kluczy. Druty stali okrągłej, działającej na rozciąganie wykańcza się zgiętym hakiem. Druty zgniatane ze stali okrągłej wygładzonej i druty żebrowane zgniatanie czy wyciągane nie wymagają wykańczania hakami. Druty do montowania i rozdzielcze także nie potrzebują haków. (uprawnienia budowlane program)

Złącza na zakład wiązane drutem

Złącza tego typy potrafią być zrobione jedynie wtedy, jak połączone druty nie będą używane do uzbrojonych ściągów, wieszaków czy reszty zbliżonych do tego części. Zakłady drutów ze stali wygładzonej okrągłej, kiedy drut będzie miał działać na rozciąganie warto wykończyć jednak hakami. Nie zaleca się tego w przypadku drutów zgniatanych z tej stali. Zakład drutów żebrowanych nie wykańcza się hakami nie ważne, czy to złącze w przyszłości będzie działać na wyciąganie czy zgniatanie. Druty zestawiane warto rozmieszczać tak w deskowaniu, by ich przekroje w jednym punkcie betonowanej części nie były większe niż 1/3 pełnej płaszczyzny przekroju drutów. Szacując, do wkładek wyciąganych długość zakładów zestawionych drutów nie może zniżać się poniżej 40, a do wkładek zgniatanych nie mniej niż 30 podczas połączeń bez hakowych i 20 jeśli haki się pojawiają. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zakłady wkładek

Zakłady wkładek w murach zbiorników okrągłych nie mogą być niższe niż 50. Nie ważne czy to złącze bywa zgniatane czy wyciągane, nie można przeprowadzać złączy na zakład ze stali żebrowanej kategorii A-II oraz A-11 przewiązywanych prętem. Złącza spawana można robić po wcześniejszym skontrolowaniu spawalności stali. (program egzaminu na uprawnienia) Okres spawania w złączach spawanych z obu kierunków na zakład nie może być niższy od 5<3, a w złączach spawanych jedynie z jednego kierunku nie niższy niż IOa. Złącza dofrontowe robi się dzięki zgrzewaniu elektrycznemu czy spawaniu, podczas czego przekrój nie może wyjść niższy nić 10mm. Nie podaje się osłabienia drutu spoiną frontową, jeśli w części żelbetowe widnieją przynajmniej trzy druty, z jakich jeden musi być zespawany.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com