fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż części

 Kafle biegowe unosi się dzięki żurawiom montażowym z użyciem trawersu z zawiesiami linowymi, jakie nanosi się na ucho przewozowe umieszczone do tulejek z gwintem, zabetonowanych na 2 końcówkach kafli. Wsparcie dla kafli biegowych robią półki spocznika oraz podstawy, rozmieszcza się je na zaprawie cementowej rodzaju 50. Na czas dalszej budowy i prac końcowych obiektu stopnie schodowe i granice kafli warto ochronić deskami przed zniszczeniami rzędu lastryko. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kafle spocznikowe były wymyślone tylko dla układów kaflowych w sytuacji obszerności murów klatek schodowych wynoszących 15 cm. Jednak w innych układach technologicznych do zrobienia spoczników używa się kafli podestowych.

Montowanie kafli biegowych
Montowanie kafli biegowych

Kafle spocznikowe

kafle spocznikowe dla układów kaflowych posiadają obszerność 18 cm: kafel żelbetowy to 16 cm, rząd lastryko 2 cm. Rozpiętość i długość kafli spocznikowych bywają dopasowane do rozmiarów spoczników dla zunifikowanych klatek schodowych. Długość spoczników to rozmiar w świetle murów z pamiętaniem o jednym centymetrze wolnej przestrzeni z każdego muru, przykładowo w sytuacji rozpiętości klatki schodowej 240 cm to długość kafla spocznikowego równa się 240 cm – 1 cm x 2 = 238cm. (uprawnienia budowlane 2021)

W układzie kaflowym spoczników wspierane są na murach nośnych z pomocą stalowych kątowników L100x100x10mm, przytwierdzonych do murów 2 śrubami ze stali m24. Kątowniki muszą zostać ochronione przed ogniem jedno centymetrowym rzędem azbestu. (uprawnienia budowlane program) Aby przytwierdzić kątowniki w murach klatek schodowych przyczepione są stalowe nagwintowane tuleje, ich rozkład bywa uzależniony od rozpiętości kafli spocznikowych dla wybranej rozpiętości klatki schodowej.

Części klatek schodowych

Części klatek schodowych były zrobione dla schodów dwubiegowych prawoskrętnych w obiektach o rosłości pięter: 280, 330, 360 oraz 450cm. Do tego były one dopasowane dla rozbieżnych wielkości traktów klatek schodowych: szerokość 240, 300, 360, 480cm, głębokość 480, 540, 600, 660 cały czas kontynuując w module 60cm. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Długość biegów klatek schodowych bywa dopasowana do rosłości pięter obiektów i rosłości i rozpiętości stopni schodowych, pojawiających się w różnych typach obiektów. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Tak samo rozpiętość biegów, spoczników i podstaw bywa dopasowywana do typu budownictwa. Jednak do zrobienia wierzchniego rzędu spoczników, podstaw i stopni w kaflu biegowym, używa się lastriko rodzaju 170 obszerności 2cm, wyszlifowane w miejscu produkcji.

Kafle biegowe

Wytwarza się dwa typy kafli biegowych:

-kafle główne, jakie są biegiem klatek schodowych przypasowane do rosłości pięter, rozpiętości biegu oraz wielkości traktów dla różnych typów budynków,

-kafle biegowe wyrównujące dla pięter przyziemia w kombinacie z kaflami głównymi.

Obszerność kafli biegowych jest uzależniona od długości biegu i równa się 7.5cm, 10.5cm oraz 14.5cm, a górny rząd lastriko równa się 2cm. (program egzaminu na uprawnienia)

Biegu w obu końcówkach posiadają bruzdy, zamek rodzaju Kesting dla wsparcia granic kafli spocznikowych i podestowych. Do tego posiadają one zamocowane tulejki przy granicach biegu dla zamontowania części prefabrykowanych barierek i rączek na okres do unoszenia kafli żurawiem.

Podczas magazynowania i przewożenia kafle rozmieszcza się rzędowo w pozycji wbudowania na podstawach drewnianych o obszerności takiej, by wśród różnymi rzędami pojawiła się wolna przestrzeń nie niższa niż 3cm, ich obszerność musi być uzależniona od rosłości stopni. Ilość rzędów w stosie nie może być większa od 5 części podczas magazynowania i trzech części na środkach przewozowych. Jednak zwis końcówek kafli nie może przekraczać 50cm dla kafli obszerności 7.5cm, 60cm dla kafli obszerności 10.5 i 80cm dla kafli obszerności 14,5cm. Kafle w trakcie przewozu warto uchronić przed ruszaniem się, żeby nie doszło do zniszczenia stopni schodowych i granic kafli.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com