fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zagęszczanie mieszanki betonowej za pomocą prasowania

Skupia się na wydobywaniu siły mechanicznej, jaka napiera na płaszczyznę kształtowanej części. Patrząc na metodę napierania nacisku wyróżnia się walcowanie czy prasowanie. (uprawnienia budowlane 2021) Przez to, że wymaga się ochronienia mieszanki betonowej przed rozmywaniem jakie pojawia się w trakcie prasowania, warto zadbać o to, by mieszanka była w formie plastycznej. Potrzebuje ona być wystarczająco urabialna, czyli posiadać wiele wiążących elementów w sobie, czyli mączkę mineralną oraz cement. Prasowanie jest zwykle powiązane z wibrowaniem. Głównie kafel dociskowy bywa zniżony nawet w trakcie działania wibratora bądź wyposaża się ją w osobiste wibratory. (uprawnienia budowlane kontakt)

Metody wibrowania
Metody wibrowania

Wibroprasowanie

Idealnym przykładem tego zjawiska jest wytwarzanie łupin „Dece”. Masa betonowa jest umieszcza w formie, po czym jest przyciskana i wibrowana poprzez rurę z widocznym w środku wibratorem. Takie prefabrykaty się odpowietrza, podobnie jak części monolityczne. Wirowania używa się w przypadku wytwarzania rur. Forma jest wpędzana w obrót, przez co mieszanka betonowa jest poddana sile odśrodkowej, jaka sprawia, że stos okruchowy w pełni zastygnie. (uprawnienia budowlane program) Po tym zachodzi wygładzenie wyższej płaszczyzny masy betonu poprzez usunięcie jej za dużej ilości listwą, idącą po bokach formy i przykładowe zatarcie płaszczyzny szpachlą. Rozformowanie jest to wyciągnięcie prefabrykatu z wcześniej umieszczonej formy. Prefabrykaty usuwa się z formy bezpośrednio po zagęszczeniu, lub kiedy beton zastygnie. Pierwsza metoda umożliwi zaoszczędzenie na formach, ale umniejsza to jej solidności kształtów i obliczeń, bo nowy beton prosto potrafi się zniszczyć. Rozformowywanie już zastygniętych części powoduje komplikacje usunięcia ich z podkładu. Siła przyczepności betonu do formy jest w stanie dojść do 50 MPa. Żeby tę moc osiągnąć bez niszczenia prefabrykatu czy formy, korzysta się z przyrządów jakie będą potrafiły oderwać je od siebie. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wibrowanie pod obciążeniem

Bywa idealną metodą wibrowania. Głównym zajęciem tego sposobu jest obciążenie masy betonowej ciężką masą balastem, tym samym zagęszczać ją wibratorem. Sposób ten widzi coraz to większe użycie w wytwarzaniu prefabrykatów. Umożliwia ona zagęszczenie mieszanki jaka jest luźna, co ma wpływ na późniejszą solidność powstałego betonu. Zagęszczenie mieszanki poprzez wibrowanie da się skategoryzować na dwa sposoby:

-przy skorzystaniu z rdzeni wibrujących, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-na miejscach pracy wibracyjnych.

Zagęszczenie na miejscach pracy wibracyjnych potrzebuje stołów solidnych, jakie umożliwią nadprogramowe obciążenie. Za balast mogą przydać się odpowiednie kafelki z zamocowanymi wibratorami przyczepnymi. Wibrowanie przy użyciu wibrujących rdzeni o wielkich przekrojach zachodzi tak, że rdzenie posiadają wmontowane w środku wibratory przyczepne, po włączeniu jakich rdzeń napiera na wierzch mieszanki betonowej masą osobistą, dając w tym samym czasie drgania.

Zagęszczanie mieszanki betonowej za pomocą wibroubijaków

Jest to odłam wibrowania z nadprogramową masą. Wibroubijak posiada formę ramy, na jakiej przyczepione są wibratory. Rama od niższej strony posiada płaszczyznę wyrównaną, trochę wyprofilowaną, jaka zmienia się co do formy części. Wibroubijaki używa się zwykle do zagęszczania części, w jakich jedna płaszczyzna bywa niewypukła, a druga jest odpowiednio wystylizowana, przykładowo biegi schodowe albo płyty żebrowe. Takie wibroubijaki, inaczej mówi się na nie matryce wibrujące, kładzie się na płaszczyznę mieszanki rozmieszczonej równo w formie. Przepuszczana przez matrycę masa układa się w prefabrykat. Robione w określonym okresie czasu wibrowanie ponowne, nazywane rewibrowaniem, dodaje betonowi odpowiedniej jakości i wytrzymałości. (program egzaminu na uprawnienia) Rewibrowanie musi zostać zrobione zanim cement do końca zwiąże. Kolejne wibrowania zaburzają skład betonu. Najlepsze rezultaty rewibrowania otrzymuje się w przypadku używania maszyn masywniejszych i o małych różnicach drgań.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com